Termin akvarobik predstavlja spoj reci aqua, na latinskom voda, i aerobic - acro - vazduh, što podrazumeva vežbanje u vodi aerobnog karaktera. Akvarobik (akvabik) je najpoznatiji oblik aqua fitnessa kod kojeg se koriste različiti rekviziti i to najčešće specijalne rukavice koje povećavaju otpor vode prilikom vežbanja.

Akvarobik je nastao, pre svega, kao deo oporavka posle lakših ili težih telesnih povreda. U početku to su bili pokreti prilikom sporijeg vežbanja namenjeni uglavnom starijim ljudima u banjskom turizmu koji se i danas neguje. Kasnije je proširen spektar i intenzitet rada, dodata je moderna muzika, uzeti su pokreti iz raznih drugih oblika vežbanja, rekviziti i sve to prilagodilo se akvarobiku.

Danas imamo nekoliko vrsta akvarobika: Aquastep aerobic, Aqua jogging, Aqua walking, Swim gym, Aqua power,  Aqua fun,  Aqua fit... U sve to mogu se koristiti traka i bicikl u vodi koji su napravljeni specijalno za ovu vrstu vežbanja, ali su izuzetno skupi za naše uslove.

Uslovi treninga.

Preporučljiva temperatura vode za ovaj fitnes program iznosi između 26 i 28 stepeni Celzijusa, trening traje 50 minuta, a optimalna dubina za vežbanje je od 130 do 140 cm. Podloga bi trebalo da bude hrapava zbog stabilnosti pri izvođenju pokreta. Kod svake realizacije programa, odnosno uspešnosti kasnijih efekata, bitna je homogenost grupe.

Akvarobik.

Svi oblici sportsko-rekreativnih aktivnosti, pa tako i akvarobik, ostvaruju vrlo značajne pozitivne vrednosti. Postoji niz razloga zbog kojih je zdravo baviti se ovim vidom rekreacije, a to su:

  • vežbanje u vodi skoro potpuno rasterećuje zglobove i mali je rizik od preopterećenja, kao i povređivanja 
  • jača se celokupna muskulatura zadužena za pravilno držanje tela
  • utiče se na razvoj muskulature respiratornog aparata
  • pospešuje se rad kardiovaskularnog sistema
  • dolazi do opšteg poboljšanja organizma
  • povećava se promet kiseonika
  • utiče se na pokretljivost i gipkost celokupne muskulature
  • razvijaju se motoriče sposobnosti
  • redukuje se površina zahvaćena celulitom

Akvarobik stvara pozitivno raspoloženje i pomaže da lakše savladamo svakodnevne situacije na koje nailazimo. Kompletan program vežbi ima i estetski efekat, koji je za mnoge veoma važan. Sprovodi se u grupama, što doprinosi i zadovoljavanju osnovnih socio-psiholoških potreba čoveka za životom u zajednici.

PageBreak

Prednosti akvarobika.

Akvarobik se preporučuje prvenstveno zbog veoma male mogućnosti nastanka povreda prilikom vežbanja. Isto tako, preporučljiv je za sve uzraste i svako može da dozira opterećenje koje će mu najviše odgovarati u zavisnosti od brzine izvođenja pokreta u vodi. Trudnice se veoma uspešno mogu baviti ovom aktivnošću i na taj način spremnije dočkati porođaj. Akvarobik je zanimljiviji i atraktivniji od većine drugih fi tnes programa, pošto su bazeni obično smešteni u luksuznijim hotelima i modernim sportskim objektima, kao i sportskim centrima, i za razliku od treniranja u salama oni su idealni objekti za rekreativne fitnes aktivnosti.

Akvabik ili vodeni aerobik je sve popularniji kod nas. Potrebni su vam samo kupaći, papuče, peškir i malo energije. Voda je pravo rešenje za otklanjanje napetosti i opuštanje jer psihološki rasterecuje organizam. Ono što je pripad- nicama ženskog pola najvažnije, akvarobik ima i estetski znacaj jer se vežbanjem postiže vitka linija. On stvara pozitivno raspoloženje i pomaže da lakše savladamo svakodnevne situacije.

Kako vežbati.

Čas na Starom Difu traje 45 minuta, a pre ovakve aktivnosti preporučuje se poseta sauni radi izbacivanja toksina iz organizma. Evo nekoliko saveta kako možete vežbati:

Ako želite da eliminišete masne naslage na butinama, bar 20 minuta trčite u vodi u smeru napred-nazad. Posle toga uradite nekoliko snažnih skokova, zatim i onih raznožnih koji su dobri za bedra. Uz sve to preporučuju se zaveslaji rukama.

Leđima se okrenite i uhvatite za ivicu bazena. Kičmeni stub priljubite uz ivicu i 20 puta pravim nogama radite makazice. Ako želite uzak struk, sve ovo ponovite pomerajući noge levo-desno. Okrenite se licem ka ivici bazena, blago se oslonite na šake i naizmenično pomerajte nogu u stranu. U tom položaju malo savijte kolena, stopala moraju da budu postavljena malo u stranu i na jednoj trećini prednjeg dela radite brze pokrete. Osnovni izvor energije za vežbanje u vodi su masti, a u toku treninga reaguje celokupna muskulatura.

Upozorenje.

Akvabik bi trebalo da izbegavaju osobe koje imaju problema sa srcem i krvnim pritiskom, a svako vežbanje preporučuje se uz obaveznu prethodnu konsultaciju sa lekarom. Saradnik na ovom programu je mr Jelena Ristic, rukovodilac sportskih programa na Starom Difu, gde se akvabik održava tri sata nedeljno u terminima od 20 i 21h utorkom i četvrtkom, a subotom od 13 casova.