Svake godine rodi se 41 milion dece u zemljama u razvoju koje su u potpunosti nezaštićene od poremećaja izazvanih nedostatkom joda i posledica koje ovi poremećaji ostavljaju za ceo život.
Jod ima vitalnu ulogu u održavanju dobrog zdravlja. Kao osnovni gradivni element hormona štitne žlezde utiče na brojne procese u organizmu i neophodan je za normalan rast i razvoj svih ćelija i tkiva.
Štitna žlezda ima važnu ulogu u regulisanju metabolizma i od ključnog je značaja za razvoj mozga. Na nedostatak joda su posebno osetljive trudnice i njihove bebe, jer je razvoj mozga najintenzivniji u prva tri meseca trudnoće. Jod je mineral koji se u našem organizmu nalazi u vrlo malim količinama. Ljudsko telo ga ne može samo proizvoditi i zato je neophodan njegov redovan dnevni unos.
PROČITAJTE JOŠ: Magnezijumov slom obara imunitet: kako da znate da li vašem telu nedostaje magnezijum
Jod je mikronutrijent, ali kada se radi o našem opštem zdravlju njegova uloga je velika. Pored toga što se godinama koristi kao antiseptik i jako antibakteriološko i antiseptičko sredstvo, najnovija otkrića govore da jod ima odbrambenu karkteristiku kada su teža i komplikovanija oboljenja u pitanju. Jod izaziva apoptozu - programirano odumiranje ćelija raka.
Manjak joda možete primetiti ako obratite pažnju na to kako vaše telo funkcioniše, a neki od najčešćih simptoma manjka joda su:
- Hroničan umor - to je posledica neaktivnosti štitne žlezde. Primetićete drastičan pad energije, bez obzira na adekvatnu količinu sna.
- Nagli dobitak kilograma - kada telu ne osigurate adekvatnu količinu joda, narušava se rad metabolizma. Tada telo puno sporije pretvara hranu u energiju i dolazi do nakupljanja masti.
- Povećana osetljivost na hladnoću - obično se povezuje sa usporenim metabolizmom. Kako se rad metabolizma usporava, tako se usporava i cirkulacija krvi, pa postajete previše osetljivi na hladnoću.
- Suva koža - 20 odsto ukupnog joda se oslobađa u koži, naročito na području žlezda znojnica. Nedostatak joda otežava proces znojenja, pa koža postaje suva i nadražena.
- Problemi sa probavom - manjak joda narušava rad probavnog sistema i otežava kontrakcije mišića na području abdomena, što može uzrokovati hronični zatvor.
- Loše raspoloženje - manjak joda povećava rizik od nastanka hipotireoze. Rad štitne žlezde je usko povezan s araspoloženjem, pa hipotireoza može uzrokovati nastanak simptoma sličnih simptomima depresije.
- Tanka i suva kosa - narušen rad štitne žlezde otežava prenos hranjivih materija prema kosi i noktima. Bez adekvatnog unosa joda kosa postaje tanka i suva, a nokti slabi i lomljivi.
PROČITAJTE JOŠ: Kako da znate da li vašem telu nedostaje cink
Odraslom čoveku je neophodno 150 mikrograma dnevno joda, dok trudnicama dnevni unos joda je čak dvostruko veći. Joda ima najviše u morskim plodovima (plava riba, alge), ali i u svežim jabukama, zelenoj salati i integralnom hlebu i u manjoj količini u mlečnim proizvodima.
Izvor: b92/Centar zdravlja
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka