Bisfenol A - ili BPA je hemikalija koja se veoma često koristi u proizvodnji čvrste plastike da bi se sprečilo lomljenje.
Bisfenol A je u komercijalnoj upotrebi od 50-tih godina prošlog veka i nalazi se u mnogim predmetima koji su u svakodnevnoj upotrebi, kao što su plastične flaše, posude za podgrevanje u mikrotalasnim pećnicama, konzerve i limenke, naočare za sunce i CD-i. Na osnovu sprovedenih istraživanja, smatra se da bisfenol deluje na isti način kao ženski hormoni što posebno utiče na plodnost i seksualno ponašanje.
Bisfenol se nalazi u polikarbonatu i epoksi smoli. Plastična ambalaža izgrađena od polikarbonata najčešće se koristi za skladištenje hrane i pića. Takođe se može koristiti kao ambalaža za ostale namirnice, između ostalih i flaširanu vodu. Epoksi smola koristi se u vidu sloja koji se nanosi na unutrašnje delove konzervi, zatvarača i vodovoda. Određeni stomatološki materijali i instrumenti, takođe, sadrže bisfenol.
Neka istraživanja su pokazala da bisfenol može dospeti u hranu ili piće upravo zato što je sastavni deo ambalaže. Zato je neophodno skrenuti pažnju na posledice koje su štetne po naše zdravlje, a uzrokuje ih upravo - bisfenol.
Naučnici se još uvek bave delovanjem ove supstance na naše zdravlje. Istraživanja ukazuju da se može dovesti u vezu sa karcinomom dojke i prostate, biohemijskim promenama na mozgu, imuno modulatornim efektima, pa i hiperaktivnošću, ranim pubertetom i gojaznošću.
Šest najvećih proizvođača flašica za bebe prestali su da prodaju svoje proizvode u Americi, jer sadrže štetni bisfenol A (BPA) koji može ozbiljno ugroziti zdravlje dece. Za odrasle je ustanovljen takozvani “prihvatljivi dnevni unos” (skraćeno TDI), koji iznosi 50 mikrograma po kilogramu telesne mase.
U januaru 2015. godine Evropska uprava za bezbednost hrane (EFSA) preispitala je svoju odluku i smanjila prihvatljivi dnevni unos bisfenola A na 4 mikrograma po kilogramu telesne mase.
Međutim, naučnici koji se bave pitanjima u vezi s bisfenolom A napominju da se “prihvatljivi dnevni unos” može odrediti za toksične materije ali ne i za hormonski disruptor kakav je bisfenol. Naime, pošto deluje kao hormon, a ne kao otrov nema sigurnosti da i najmanje čestice – naročito u okviru takozvanog “koktel efekta” (sa drugim supstancama) neće uticati na ljudski organizam.
Profesorka Ula Has, istraživač danskog Nacionalnog instituta za hranu, upozorava da EFSA “ne uzima u obzir odgovarajući faktor nesigurnosti”. Rezultati eksperimenata ovog Instituta pokazuju uticaj bisfenola na ženske žlezde i muški reproduktivni sistem kod životinja, kao i na funkciju i razvoj mozga. Insititut procenjuje da količina bisfenola ne bi smela da pređe 0,7 mikrograma po kilogramu telesne mase.
Sa zdravstvenog stanovišta, svakako da je najizloženija najmlađa populacija-deca u dobu do 3 godine koja se koriste dudama ili grickalicama za zube ili koja se igraju igračkama od PVC-a koje sadržavaju ftalate i omekšivače. Posledice po zdravlje se ne manifestuju odmah nego se javljaju kasnije i tada ih je teško povezati sa primarnim uzrokom odnosno sa upotrebom proizvoda koji sadrže pomenute hemijske materije.
Međutim, danski istraživači imaju razloga za sumnju da i kod odraslih može doći do slabljenja moći “ćelija ubica” koje inače neutrališu kancerogene ćelije.
Kako da smanjite izloženost organizma bisfenolu?
1. Potražite proizvode koji ne sadrže bisfenol
Ovakvi proizvodi su sve prisutniji na tržištu i uvek su obeleženi. Ukoliko proizvod nije obležen, vodite računa o tome da su mnoge vrste ambalaža upravo napravljene od recikliranih materijala koji sadrže ovu hemijsku komponentu.
2. Izbegavajte proizvode koji se čuvaju u konzervama
Unutrašnjost konzervi oblaže se smolom koja sadrži beisfenol.
3. Izbegavajte da proizvode od plastike i epoksi smole izlažete velikim temperaturama.
Posude od plastike ne bi trebalo da izlažete velikim temperaturama (nemojte ih prati u mašini za sudove) zato što se pri velikom zagravanju plastika može razložiti ili, drugim rečima, štetna materije poput bisfenola se oslobađaju i samim tim dospevaju u hranu.
4.Praktikujte alternativu.
Koristite stakleno, porcelansko ili metalno poosuđe.
Zapamtite, u slučaju ove štetne supstance - bisfenola A - preventiva je alternativa.
Priredila: Jelena Davidović
Izvor: Lovesensa
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.