Bisfenol A - ili BPA je hemikalija koja se veoma često koristi u proizvodnji čvrste plastike da bi se sprečilo lomljenje. 

Bisfenol A je u komercijalnoj upotrebi od 50-tih godina prošlog veka i nalazi se u mnogim predmetima koji su u svakodnevnoj upotrebi, kao što su plastične flaše, posude za podgrevanje u mikrotalasnim pećnicama, konzerve i limenke, naočare za sunce i CD-i. Na osnovu sprovedenih istraživanja, smatra se da bisfenol deluje na isti način kao ženski hormoni što posebno utiče na plodnost i seksualno ponašanje. 

Pogledajte i: Lekoviti čaj od korena maslačka koji uništava ćelije raka

Bisfenol se nalazi u polikarbonatu i epoksi smoli. Plastična ambalaža izgrađena od polikarbonata najčešće se koristi  za skladištenje hrane i pića. Takođe se može koristiti kao ambalaža za ostale namirnice, između ostalih i flaširanu vodu. Epoksi smola koristi se u vidu sloja koji se nanosi na unutrašnje delove konzervi, zatvarača i vodovoda. Određeni stomatološki materijali i instrumenti, takođe, sadrže bisfenol.

Pogledajte i: 6 stvari koje moramo izbaciti iz doma ako želimo da sačuvamo zdravlje

 Neka istraživanja su pokazala da bisfenol može dospeti u hranu ili piće upravo zato što je sastavni deo ambalaže. Zato je neophodno skrenuti pažnju na posledice koje su štetne po naše zdravlje, a uzrokuje ih upravo - bisfenol. 

Naučnici se još uvek bave delovanjem ove supstance na naše zdravlje. Istraživanja ukazuju da se može dovesti u vezu sa karcinomom dojke i prostate, biohemijskim promenama na mozgu, imuno modulatornim efektima, pa i hiperaktivnošću, ranim pubertetom i gojaznošću. 

Šest najvećih proizvođača flašica za bebe prestali su da prodaju svoje proizvode u Americi, jer sadrže štetni bisfenol A (BPA) koji može ozbiljno ugroziti zdravlje dece.  Za odrasle je ustanovljen takozvani “prihvatljivi dnevni unos” (skraćeno TDI), koji iznosi 50 mikrograma po kilogramu telesne mase.

Pogledajte i: Oprez: kancerogene materije pronađene u proizvodima za bebe i decu

U januaru 2015. godine Evropska uprava za bezbednost hrane (EFSA) preispitala je svoju odluku i smanjila prihvatljivi dnevni unos bisfenola A na 4 mikrograma po kilogramu telesne mase. 

Međutim, naučnici koji se bave pitanjima u vezi s bisfenolom A napominju da se “prihvatljivi dnevni unos” može odrediti za toksične materije ali ne i za hormonski disruptor kakav je bisfenol. Naime, pošto deluje kao hormon, a ne kao otrov nema sigurnosti da i najmanje čestice – naročito u okviru takozvanog “koktel efekta” (sa drugim supstancama) neće uticati na ljudski organizam.

Profesorka Ula Has, istraživač danskog Nacionalnog instituta za hranu, upozorava da EFSA “ne uzima u obzir odgovarajući faktor nesigurnosti”. Rezultati eksperimenata ovog Instituta pokazuju uticaj bisfenola na ženske žlezde i muški reproduktivni sistem kod životinja, kao i na funkciju i razvoj mozga. Insititut procenjuje da količina bisfenola ne bi smela da pređe 0,7 mikrograma po kilogramu telesne mase.

Pogledajte i: Oprez u kuhinji: ovo posuđe odmah morate izbaciti iz upotrebe

Sa zdravstvenog stanovišta, svakako da je najizloženija najmlađa populacija-deca u dobu do 3 godine koja se koriste dudama ili grickalicama za zube ili koja se igraju igračkama od PVC-a koje sadržavaju ftalate i omekšivače. Posledice po zdravlje se ne manifestuju odmah nego se javljaju kasnije i tada ih je teško povezati sa primarnim uzrokom odnosno sa upotrebom proizvoda koji sadrže pomenute hemijske materije. 

Međutim, danski istraživači imaju razloga za sumnju da i kod odraslih može doći do slabljenja moći “ćelija  ubica” koje inače neutrališu kancerogene ćelije.

Pogledajte i: Zašto ne treba da pijete vodu koja je dugo stajala u plastičnoj flaši u vašim kolima

Kako da smanjite izloženost organizma bisfenolu?

1. Potražite proizvode koji ne sadrže bisfenol

Ovakvi proizvodi su sve prisutniji na tržištu i uvek su obeleženi. Ukoliko proizvod nije obležen, vodite računa o tome da su mnoge vrste ambalaža upravo napravljene od recikliranih materijala koji sadrže ovu hemijsku komponentu. 

2. Izbegavajte proizvode koji se čuvaju u konzervama

Unutrašnjost konzervi oblaže se smolom koja sadrži beisfenol.

3. Izbegavajte da proizvode od plastike i epoksi smole izlažete velikim temperaturama.

Posude od plastike ne bi trebalo da izlažete velikim temperaturama (nemojte ih prati u mašini za sudove) zato što se pri velikom zagravanju plastika može razložiti ili, drugim rečima, štetna materije poput bisfenola se oslobađaju i samim tim dospevaju u hranu. 

4.Praktikujte alternativu.

Koristite stakleno, porcelansko ili metalno poosuđe.

Pogledajte i: Blagotvorna heljda - štiti srce, snižava holesterol, reguliše šećer u krvi

Zapamtite, u slučaju ove štetne supstance - bisfenola A - preventiva je alternativa.

Priredila: Jelena Davidović

Izvor: Lovesensa