Mnogi uživaju u ukusu belog luka, ali izbegavaju da ga često jedu zbog jakog zadaha koji prouzrokuje.

Nutricionistkinja Roksana Esani je pravila razne neobične eksperimente vezane za zdravlje i ishranu, pa je tako odlučila i da isproba svakodnevnu konzumaciju sirovog belog luka.

"Iskreno, nisam očekivala da ću se naći u ovoj situaciji – godinama sam izbegavala beli luk zbog restriktivne eliminacione dijete, ali sam ga ponovo otkrila kroz domaći pesto", priča Roksana.

Počela sam da ga pravim sama i koristim kao namaz uz hleb za večeru. Svaki put bih u recept dodala čen belog luka, što znači da sam mesečno unosila oko 25 čenova sirovog belog luka. Kako sam ga jela gotovo svakodnevno, ubrzo sam primetila neke zanimljive promene. Evo šta mi se dogodilo i šta nutricionisti kažu o prednostima i rizicima redovnog konzumiranja sirovog belog luka.

beli luk.jpg
Foto: Shutterstock

Koža se popravila tokom redovnog uzimanja belog luka

Prva stvar koju sam primetila bila je značajno poboljšanje tena. Koža mi je postala glatkija i blistavija, a čak mi se i hormonske akne, s kojima se dugo borim, primetno smanjile. Beli luk je poznat po svojim antibakterijskim i antimikrobnim svojstvima, pa postoji mogućnost da je pomogao u borbi protiv bakterija koje uzrokuju akne", kaže ona.

Međutim, nutricionisti upozoravaju da nema dovoljno istraživanja koja bi dokazala da konzumacija belog luka direktno utiče na stanje kože. Roksana kaže da beli luk može da ublaži upale, što bi moglo pozitivno delovati na kožu, ali dodaje da postoje i mnoge druge namirnice sa sličnim efektom.

Ona priznaje da u obzir treba uzeti i druge faktore – možda je spavala kvalitetnije, pila više vode ili je promena vremena smanjila iritacije na koži. Ipak, činjenica je da je primetila poboljšanje, i to upravo u periodu kada je konzumirala veće količine belog luka.

Sistem za varenje se prilagodio redovnoj konzumaciji belog luka

Beli luk je dugo bio na Roksaninoj listi zabranjenih namirnica, jer je godinama pratila FODMAP dijetu kako bi smanjila simptome sindroma iritabilnog creva (IBS). Ova dijeta podrazumeva eliminaciju hrane bogate fermentabilnim ugljenim hidratima, koji mogu izazvati nadutost, gasove i nelagodnost.

beli luk 2.jpg
Foto: Shutterstock

Pošto je beli luk visoko na FODMAP dijeti, godinama je izbegavala čak i najmanje tragove belog luka u hrani. Kada ga je ponovo uvela u ishranu, bilo je to isključivo u malim količinama i termički obrađen. Dakle, prelazak na sirov beli luk bio je veliki korak.

Tokom prve nedelje eksperimenta, primetila je blagu nelagodnost – nadimanje i osećaj težine u stomaku. Međutim, nakon nekoliko dana, telo se prilagodilo i više nije osećala neprijatne simptome. Nutricionisti kažu da beli luk sadrži prebiotička vlakna, koja hrane dobre bakterije u crevima, pa kod osoba bez IBS-a može poboljšati zdravlje digestivnog trakta.

Dah bio katastrofalan zbog belog luka

Ovo je bila najgora nuspojava. "Iako obožavam ukus belog luka u jelima, nisam bila spremna na to koliko će mi se njegov miris zadržavati u dahu satima nakon jela. Ponekad bi trajao i do sledećeg jutra, čak i nakon temeljnog pranja zuba", kaže Roksana.

Žena jela jedan čen belog luka dnevno posledice
Foto: Foto: Shuttersock

Beli luk sadrži sumporna jedinjenja, koja se razlažu u organizmu i uzrokuju jak, dugotrajan miris. Nutricionisti ističu da je ovo potpuno normalno, ali i dalje svima smeta. Zbog toga je i Roksana morala da, u nekim danima, prekine svoj eksperiment.

Osim poboljšanja kože i prilagođavanja digestivnog sistema, nutricionisti kažu da beli luk ima još mnogo potencijalnih benefita.

  • Jačanje imuniteta – Beli luk je poznat po svojim antiinflamatornim i antivirusnim svojstvima, pa može da doprinese jačanju imunog sistema. Studije sugerišu da redovna konzumacija može da pomogne organizmu da se lakše izbori sa infekcijama.
  • Regulacija krvnog pritiska i šećera u krvi – Postoje istraživanja koja ukazuju na to da beli luk može da smanji visok krvni pritisak i pomogne u regulaciji šećera u krvi, što ga čini korisnim za osobe sa hipertenzijom i dijabetesom tipa 2.
  • Pomoć u detoksikaciji organizma – Sumporna jedinjenja u belom luku pomažu jetri da efikasnije eliminiše toksine iz tela. 

Uprkos problemu sa dahom, Rosana kaže da je njeno iskustvo sa sirovim belim lukom bilo generalno pozitivno. Primetila je poboljšanja na koži, digestivni sistem se adaptirao, a osećala se dobro i energično tokom celog dana.

"Nastavila bih sa umerenijim pristupom – umesto sirovog čena svakog dana, radije bih ga povremeno dodavala u hranu, ili ga kombinovala sa drugim zdravim sastojcima koji pomažu u neutralisanju mirisa", objasnila je nutricionistkinja. Pročitajte i kako nipošto ne smete uzimati beli luk.

BONUS VIDEO:

01:27
Kako prepoznati kineski beli luk Izvor: Instagram/cancer.influencer