Paradajz je omiljena salata za mnoge, što ne čudi kad znamo koliko je ukusan i osvežavajući - mnogima je, uz malo sira, idealna večera za letnje vrućine.

Paradajz je veoma zdrav - sadrži vitamine i minerale, kao i antioksidanse koji ga čine odličnim dodatkom za svaki obrok. Međutim, neke osobe bi ipak morale da ga izbegavaju ili bar da budu oprezni u pogledu količina.

Paradajz smeta osobama sa refluksom (GERD)

Paradajz je kisela namirnica koja može da pogorša stanje osobama koje pate od gorušice. Refluks stomačne kiseline u jednjak izaziva bol, a od paradajza on može da bude još jači. Zato smanjite količinu ovog povrća u ishrani i konsultujte se sa doktorom o drugim korekcijama u ishrani.

paradajz 2.jpg
Shutterstock  

Paradajz može da pojača tegobe iritabilnog kolona

Pacijenti sairitabilnim kolonomčesto su osetljivi na neke vrste namirnica. Među njima su određeni šećeri, kao što je fruktoza, hrana sa dosta vlakana, ali i paradajz. Prema istraživanju objavljenom u Svetskom časopisu za gastroenterologiju, veće količine paradajza kod takvih osoba mogu biti okidač jačih stomačnih tegoba, pa treba biti oprezan.

Paradajz sadrži histamin

Netolerancija na histamin znači da osobe koje imaju ovakav problem nemaju mogućnost da razlože i metabolišu histamin. Kod njih paradajz može da izazove glavobolju, zapušen nos, svrab na koži ili stomačne tegobe. Pročitajte i kako paradajz gaji naša glumica Marija Petronijević.

BONUS VIDEO: 

Lepeza patlidžan Instagram/cooking__diaries_