Talasi vrućine loše utiču i na ljude i na biljke!

Ali da ne biste bili krivično gonjeni zbog prekomerne potrošnje vode, podsećamo na odrednice Odluke o prečišćavanju i distribuciji vode, koje upućuju na racionalno održavanje bašte, cvetnih površina, bazena ili travnjaka kao i na stavke upozorenja Beogradskog vodovoda o racionalnom korišćenju vode tokom crvenog meteoalarma.

Crveni meteo alarm podrazumeva posebne mere zaštite zdravlja i života ljudi, a pre svega racionalno i solidarno raspolaganje vodom za piće.

To praktično znači da se voda iz sistema gradskih vodovoda mora koristiti namenski: za pripremu hrane, održavanje lične higijene i domaćinstva, dok je strogo zabranjeno nenamensko rasipanje vode za zalivanje poljoprivrednih i zelenih površina, rashlađivanje pločnika, punjenje bazena i bunara, pranje automobila i slično.

Poštovanje ovih pravila kontrolišu komunalni inspektori Sektora za dežurni inspekcijski nadzor i hitne intervencije, a u skladu sa odredbama Odluke o prečišćavanju i distribuciji vode, u podavalskim naseljima Beli Potok, Pinosava i Zuce učestvovale i dve patrole komunalne policije, jedna patrola redovne policije MUP (iz Belog Potoka), kao i predstavnici JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija”, piše Kurir22. jula 2015. godine.

– U toku kontrole zatečeno je jedno lice kako vodom iz gradskog vodovoda poliva cveće i dvorište i njemu je napisan prekršajni nalog, dok su još tri lica zatečena da polivaju bašte, ali vodom iz bunara. Komunalni inspektori su u oko 50 slučajeva, tamo gde su uočene bašte, travnjaci, velika količina cveća i bazeni, upozorili građane na odredbe Odluke o prečišćavanju i distribuciji vode i obavestili ih da će se kontrola nastaviti tokom trajanja crvenog meteoalarma. U svim ovim slučajevima uočeno je da bašte, cveće i dvorišta nisu polivani (suva zemlja i trava, cveće gotovo uvenulo), a takođe je utvrđeno da većina meštana ima bunare – istakla je Zagorka Panić, gradska sekretarka za inspekcijske poslove.

U narednim danima inspekcija će izvršiti kontrolu neracionalne potrošnje vode i u drugim gradskim opštinama. Iz gradske inspekcije podsećaju da kazne za nepridržavanje odredaba za fizička lica iznose 10.000 dinara, za preduzetnike 20.000, a za pravna lica 50.000 dinara.

Prema odluci o prečišćavanju i distribuciji vode, zabranjeno je i sledeće:

1. Samovoljno postavljanje vodovodnog priključka od strane neovlašćenog lica, ili bez odgovarajuće tehničke dokumentacije.

2. Povezivanje kućnih vodovodnih instalacija objekta priključenog na gradski vodovod sa vodovodnim instalacijama i uređajima koji dobijaju vodu iz individualnih izvorišta.

3. Ugrađivanje odvodne cevi na vodovodnom priključku ispred vodomera.

4. Priključivanje kućne vodovodne instalacije objekta na gradski vodovod preko kućnih vodovodnih instalacija susednog ili drugog objekta, kao i omogućavanje takvog priključka.

5. Koristiti vodu iz gradskog vodovoda za poljoprivredne svrhe, odnosno zalivanje povrća, voća i dr.

6. Na bilo koji način oštećivati instalacije i objekte gradskog vodovoda.

PROČITAJTE JOŠ: Kako se sadi živa ograda

7. Direktno povezivanje kućnih vodovodnih instalacija sa gradskom vodovodnom mrežom bez vodovodnog priključka.

8. Povezivanje kućnih vodovodnih instalacija sa gradskom vodovodnom mrežom bez mernog instrumenta u vodovodnom priključku.

9. Okretanje vodomera u smeru suprotnom smeru određenom u tehničkim uslovima koje je dalo Komunalno preduzeće.

10. Oštećenje i skidanje plombe na vodovodnom priključku.

11. Neovlašćeno korišćenje vode iz gradskog vodovoda.

Izvor: Lisa/ Moja bašta