Naime, ako nešto služi samo zato da bi se u to odlagali i drugi predmeti, to i ne može da bude ništa drugo do ostava. Ormani u stanu mogu da imaju razne oblike. To može da bude ugrađen orman duž celog zida ili, umesto njega, samostalan orman koji se unosi kao poseban komad nameštaja. Zamisao da se u stanu umesto zidova postavljaju pregradni ormani dobro je rešenje problema odlaganja predmeta.  

Prednosti pregrađa

Ovaj sistem ima nekoliko prednosti: 
- uštedu prostora jer umesto pregradnih zidova dolaze ugrađeni ormani koji pružaju korisnu zapreminu;
- uštedu u novcu jer nema pregradnog zida za koji su potrebni opeka, gips, tapete, a ugrađeni orman, preuzimajući ulogu zida, ujedno razdvaja prostorije;
- mogućnost boljeg i uspešnijeg uređenja enterijera jer nema potrebe za naknadnim unošenjem najčešće glomaznih ormana koji su inače nužni, ali kvare izgled sobe.

Pregradni ormani su uistinu racionalno rešenje i zaista je čudno što nisu šire prihvaćeni u izgradnji stanova. Takvi ormani ne mogu da zamene sve zidove u stanu, ali su vrlo poželjni:
- između spavaćih soba (obostrana upotreba);
- između kuhinje i niše za obedovanje (specifičan oblik);
- između spavaće sobe i kupatila (dublji deo prema sobi, a plići prema kupatilu);
- između predsoblja i dnevne sobe.

Od ukrasa do obične kutije

Ugradni ormani – plakari takođe su dobro i racionalno rešenje za odlaganje raznih predmeta u stanu. Oni zauzimaju celu površinu zida, od poda do plafona. Prilikom ugradnje treba voditi računa o udobnosti korišćenja ovih elemenata. Naime, treba znati da su delovi visoko ispod plafona teško dostupni, naročito u starinskim stanovima s visokom tavanicom, i da su nam za njihovo korišćenje potrebne merdevine. Samostalni ormani klasični su elementi za čuvanje raznih predmeta. Običan garderobni orman ima dimenzije 120x60x180 cm. Ima, dakle, prilično veliku zapreminu, ali i to je relativno, jer u vrlo velikoj i visokoj sobi ovakav komad nameštaja deluje izgubljeno, a u maloj i niskoj glomazno.  

Dizajneri dobro znaju da je od svega najteže načiniti lep orman. U raznim stilskim razdobljima ormane su ukrašavali jednako kao i druge komade nameštaja, a stilski detalji bili su na nogama i vratima. Ormani – vitrine sa zastakljenim delovima imaju tu prednost što su u njima izloženi uglavnom ukrasni predmeti koji doprinose estetskom doživljaju. Najružniji i najsiromašniji oblici ormana potiču iz vremena procvata funkcionalizma kada su najčešće spadali na nivo sanduka. Bilo je skupo za obradu vrata upotrebiti plemenito ili egzotično   drvo, jer su to velike, ravne površine. Furnirani pločasti nameštaj bivao je sve nekvalitetniji, a razne tehnologije omogućile su preslikavanje pravog furnira na folije, pa su takvi ormani delovali izveštačeno jer se imitacije nisu mogle sakriti.

Nastojanje da se ormanima vrate ukrasi kao sastavni deo celine već daje rezultate.  

Arh. Radmila Milosavljević