Postoji nešto magično u načinu na koji Milano u aprilu promeni svoj puls. Naime, svakog četvrtog meseca u godini, Milano (pored mode) postaje i prestonica dizajna - grad se pretvara u igralište inovacija, kreativnosti i nesputane lepote tokom manifestacija Salone del Mobile i Fuorisalone. Drugim rečima, kultni Milano Design Week crvenim slovima zabeležen je u kalendarima međunarodnih kreativaca (ove godine, bookirali smo nedelju od 07. do 13.), ali i entuzijasta i ljubitelja dizajna en général.
I dok je Salone već dugo the-place-to-be mnogobrojnih dizajnera enterijera, modni svet sve snažnije zauzima svoje mesto u toj priči – a 2025. godina to jasno potvrđuje. Tako smo i mi, ispred brenda ELLE, u proteklih nedelju dana svedočili proslavi estetike i umetnosti koja je izašla iz okvira sajamskih hala i prelila se u istorijske palate, intimna dvorišta i ikonične ulice Milana, transformišući čitav grad u muzej na otvorenom. Najveće luksuzne kuće ostavile su snažan utisak kroz imerzivne izložbe, ekskluzivna lansiranja i očaravajuće kolekcije za dom koje brišu granicu između visoke mode i vrhunske izrade. Miu Miu održao je dvodnevni Književni klub posvećen posvećen francuskoj filozofkinji i spisateljici Simone de Beauvoir, Prada je u okviru Prada Frames simpozijuma istražila koncept transporta iz različitih uglova, dok nas je Ploom odveo na nezaboravno putovanje kroz svet inovativnog dizajna, spajajući umetnost sa tehnologijom. U nastavku, ELLE vam iz prve ruke donosi pregled najupečatljivijih momenata koji su ove godine redefinisali MDW.
- Loewe predstavlja 25 čajnika
Pregled počinjemo sa potencijalno najzapaženijim izlaganjem jednog fashion brenda. Na svom devetom učešću na Saloneu, španska modna kuća Loewe - sada pod kreativnim rukovodstvom Jacka McCollougha i Lazara Hernandeza - okupila je 25 umetnika, dizajnera i arhitekata koji su kreirali unikatne čajnike u čast zanatske tradicije. Među autorima su Edmund de Waal, Walter Prince i David Chipperfield, a dela variraju od doslovnih do potpuno apstraktnih interpretacija čajnika. Loewe je takođe predstavio posebnu kolekciju detalja za kuću, uključujući podmetače i kožne amajlije.
- Ploom: multisenzorno putovanje u kome se inovacija, dizajn i lični izraz spajaju u Truly Unique iskustvo
Na Nedelji dizajna u Milanu, brend Ploom drugu godinu zaredom istakao se stvaranjem multisenzornog iskustva koji pomera granice čulnog doživljaja. Instalacija Povezane senzacije, postavljena na adresi Via Tortona 32, osmišljena je kao interaktivno putovanje kroz četiri pažljivo kurirana prostora, namenjena odraslim korisnicima duvanskih proizvoda. Kroz spoj inovativnog dizajna, digitalne umetnosti i video efekata, punoletni potrošači imali su priliku da dožive filozofiju Plooma - gde dizajn ne postoji samo zbog estetske kategorije, već i kao produžetak ličnog izraza i osećaja.
U Ploom putovanje zaronili smo kroz najnoviji Ploom Special Edition Stripe Blue, delo japanskog dizajnera Kosuke Kawamure. U narednom koraku istraživali smo Ploom Design House, saradnju sa šestoricom renomiranih umetnika koji su osmislili unikatne prednje panele za Ploom uređaje, te pokazali kako dizajn povezuje kulture iz različitih delova sveta.
Naš favorit? Model Filipposa Theodoridesa čiji je panel otelotvorio sintezu savremene i tradicionalne grčke umetnosti.
Ipak, moramo pomenuti i izvrsnog Valentina Eliasa Rennera iz Nemačke koji je koristio tehniku konca i eksera inspirisanu globalnim vezama, dok je Italijan Arturo Tedeschi, poznat po pionirskim istraživanjima u arhitekturi, doneo inovativnu perspektivu.
Tu su i Kenji Chai (Malezija), sa svojim živahnim muralima u stilu ulične umetnosti, Dex Fernandez (Filipini), koji donosi dašak pop-kulture, te Tymek (Poljska), koji je otelotvorio jedinstvenu fuziju zvuka i slike. U završnoj fazi izložbe, punoletni posetioci su i sami mogli da personalizuju svoj Ploom uređaj za zagrevanje duvana, birajući opcije koje odgovaraju njihovom stilu i senzibilitetu.
- Prada istražuje pojam tranzita
Ovogodišnji Prada Frames simpozijum nosi naziv In Transit i posvećen je infrastrukturi koja pokreće i ljude i ideje. Diskusije su se odvijale na neobičnim lokacijama: u vozu Arlecchino iz 50-ih godina, koji su dizajnirali Gio Ponti i Giulio Minoletti, i u raskošnoj čekaonici Padiglione Reale na glavnoj železničkoj stanici u Milanu, nekada rezervisanoj za kraljevske porodice i državnike.
- Louis Vuitton lansira prvu kolekciju za dom
U okviru Salonea, Louis Vuitton je u prelepoj Palazzo Serbelloni predstavio svoju prvu Home Collection. Nova linija obuhvata nameštaj, rasvetu, posuđe, tekstil i društvene igre (Pharrell je navodno bio inspiracija za fliper aparat). Kolekcija se nadovezuje na već poznatu seriju Objets Nomades, ograničene serije koje potpisuju dizajnerska imena poput Indie Mahdavi i braće Campana.
- Miu Miu nastavlja svoj Književni klub
Nakon prošlogodišnjeg lansiranja Književnog kluba s temom “Pisati život”, Miu Miu predstavlja drugo poglavlje: “Obrazovanje jedne žene”. Fokus je na detinjstvu i ljubavi, posmatranim kroz dela Simone de Beauvoir i japanske autorke Fumiko Enchi. Program traje dva dana i uključuje predavanja i nastupe savremenih spisateljica, među kojima su Lauren Elkin, Geetanjali Shree i Naoise Dolan. Must-visit!
- Gucci predstavlja “Bamboo Encounters”
Nova izložba modne kuće Gucci bavi se ulogom bambusa u istoriji brenda. Postavljena u manastiru iz 16. veka, Chiostri di San Simpliciano, izložba nosi naziv Bamboo Encounters, a posetioci mogu videti skulpture, korpe od bambusa, ali i zmajeve napravljene u ovom prirodnom materijalu (sve to, i više mogli ste pogledati ukoliko ste imali dovoljno vremena da strpljivo sačekate u redu koji se protezao čitavim trgom Paolo VI).
- Saint Laurent oživljava zaboravljene komade Charlotte Perriand
Modna kuća Saint Laurent pod kreativnim vođstvom Anthonyja Vaccarella u urbanom distriktu Tortona (u kojem smo i sami bili smešteni) predstavila je rekonstrukcije četiri izuzetna dizajna francuske arhitektkinje i dizajnerke Charlotte Perriand. Ovi komadi - nastali između 1943. i 1967. godine - do sada su postojali samo kao prototipi, skice ili delovi ličnih kolekcija. Među njima su police od ružinog drveta s pletenim vratima koje je Perriand dizajnirala za supruga u Brazilu, sto Mille-feuilles koji je postojao samo kao umanjeni model, fotelja kreirana za dom u Vijetnamu i (minimalistička?) sofa od 7 metara izrađena za rezidenciju japanskog ambasadora u Parizu.
VAŽNO: OVO NE ZNAČI DA JE UPOTREBA DUVANSKIH PATRONA BEZBEDNA ILI DA ELIMINIŠE RIZIK ZA ZDRAVLJE ILI ZAVISNOST POVEZANU SA UPOTREBOM DUVANA. NIJEDAN DUVANSKI PROIZVOD NIJE BEZBEDAN. SAMO ZA PUNOLETNE.
Tekst: Promo