Selena Gomez, poznata pevačica i glumica, 2013. godine suočila se s dijagnozom lupusa, autoimune bolesti koja izaziva upalu i može zahvatiti različite organe. U intervjuu za Billboard 2015. godine, otkrila je da je prošla kroz hemoterapiju i da je zbog bolesti morala da se povuče iz javnosti. Godinu dana kasnije, za GQ je izjavila da je zbog dijagnoze i porodičnih tragedija otkazala turneju kako bi se posvetila svom zdravlju.

Tokom godina, Selena je doživela ozbiljne komplikacije, uključujući potrebu za transplantacijom bubrega 2017. godine. Njena bliska prijateljica, glumica Fransija Raisa, donirala joj je bubreg, što je Selena opisala kao "najveći dar i žrtvu".

Lupus je takođe uticao na njeno mentalno zdravlje. Dijagnostikovana joj je bipolarni poremećaj, a otvoreno je govorila o borbi s depresijom i anksioznošću. U dokumentarcu "My Mind & Me" iz 2022. godine, prikazala je trenutke bola i ranjivosti, uključujući povratak simptoma lupusa 2020. godine.

Iako je trenutno u remisiji, Selena se i dalje suočava s posledicama bolesti i terapija, uključujući promene u težini i fizičkom izgledu. Na društvenim mrežama često se suočava s komentarima o svom izgledu, ali hrabro odgovara, naglašavajući važnost zdravlja i samoprihvatanja.

Njena kozmetička linija, Rare Beauty, dizajnirana je s pažnjom prema osobama koje imaju poteškoće s motoričkim funkcijama, što odražava njenu posvećenost inkluzivnosti.

Selena Gomez ostaje inspiracija mnogima, ne samo zbog svoje umetničke karijere, već i zbog iskrenosti i hrabrosti u suočavanju s izazovima koje donosi hronična bolest.

Selena Gomez
Selena Gomez boluje od lupusa Foto: Image Press Agency, Image Press Agency / Alamy / Profimedia

Šta je lupus?

Kako navodi Mayo Clinic, lupus je bolest koja nastaje kada imuni sistem počne da napada sopstvena tkiva i organe – što je karakteristično za autoimune bolesti. Upala izazvana lupusom može zahvatiti različite sisteme u telu, uključujući zglobove, kožu, bubrege, krvne ćelije, mozak, srce i pluća. Iako još uvek ne postoji lek koji trajno eliminiše lupus, simptomi se mogu držati pod kontrolom odgovarajućim tretmanom. 

Simptomi lupusa

Simptomi lupusa razlikuju se od osobe do osobe i mogu se razvijati postepeno ili se pojaviti naglo. Kod većine obolelih dolazi do faza pogoršanja (tzv. "flare") koje se smenjuju sa periodima poboljšanja. Najčešći znaci uključuju: 

  • Umor
  • Povišenu telesnu temperaturu
  • Bolove, ukočenost i oticanje zglobova
  • Osip u obliku leptira preko obraza i nosa
  • Promene na koži koje se pogoršavaju izlaganjem suncu
  • Bele ili plave prste na hladnoći ili pod stresom
  • Kratak dah i bol u grudima Suve oči
  • Glavobolje, konfuziju i probleme sa pamćenjem

Ukoliko se pojave ovakvi simptomi, naročito u kombinaciji, preporučuje se hitna konsultacija sa lekarom.

Umor, spavanje
Umor je jedan od simptoma lupusa Foto: Shutterstock

Uzroci i faktori rizika

Prema podacima Mayo Clinic-a, lupus nastaje kombinacijom genetskih predispozicija i faktora iz okoline. Mogući okidači uključuju:

  • Sunčevu svetlost – može izazvati kožne lezije ili unutrašnju reakciju kod predisponiranih osoba
  • Infekcije – mogu aktivirati bolest ili izazvati recidiv
  • Lekove – pojedini lekovi za pritisak, epilepsiju i antibiotici mogu izazvati tzv. lekovima izazvan lupus, koji obično nestaje nakon prekida terapije

Komplikacije koje lupus može izazvati

Upala izazvana lupusom može imati ozbiljne posledice po zdravlje:

  • Bubrezi: lupus nefritis može dovesti do otkazivanja bubrega
  • Mozak i centralni nervni sistem: glavobolje, vrtoglavice, problemi sa govorom i pamćenjem, čak i moždani udari
  • Krv i krvni sudovi: anemija, problemi sa zgrušavanjem, upale krvnih sudova
  • Pluća i srce: bol u grudima, zapaljenje plućne maramice, povećan rizik od infarkta
  • Pored toga, lupus može povećati rizik od infekcija, određenih karcinoma, nekroze kostiju i komplikacija u trudnoći, uključujući pobačaj i prevremeni porođaj.

BONUS VIDEO:

00:27
Trik Selene Gomez za nanošenje maskare na donje trepavice Izvor: TikTok/hayleybuix