Vest da omiljeni glumac iz serija "Uvod u anatomiju" Erik Dejn, boluje od teškog oblika bolesti motornog neurona, šokirala je i rastužila obožavaoce širom sveta.
U izjavi za magazin "Pipl", pedesetdvogodišnji glumac otkrio je da mu je dijagnostikovana amiotrofična lateralna skleroza (ALS), najteži oblik ove bolesti, poznat i po tome što je pogađao čuvenog fizičara Stivena Hokinga.
Uprkos dijagnozi, Dejn je pun optimizma. Zahvalio se porodici na podršci i dodao da nastavlja da radi, te da se raduje povratku na snimanje serije "Euforija". Ova vest dolazi samo mesec dana nakon što su on i supruga Rebeka Gejhert odlučili da ipak ne okončaju svoj brak. Zajedno imaju dve ćerke – Biliju (15) i Džordžiju (13).
Komentari na mrežama puni su tuge i saosećanja – mnogi fanovi ističu da im je pozlilo kada su čuli ovu vest, dok drugi izražavaju nadu i podršku rečima "molimo se za tebe".
Šta je ALS i kako utiče na život?
ALS, poznata i kao Lou Gerigova bolest, je redak neurološki poremećaj koji pogađa motorne neurone – nervne ćelije koje kontrolišu kretanje mišića. Kako bolest napreduje, ove ćelije odumiru, što dovodi do postepenog slabljenja mišića i gubitka sposobnosti govora, gutanja, hodanja i disanja.
Zašto se ALS javlja – medicina još uvek nema precizan odgovor. Nažalost, trenutno ne postoji lek koji može zaustaviti napredovanje bolesti. Terapija se svodi na ublažavanje simptoma i poboljšanje kvaliteta života obolelog.
Iako je prosečan životni vek nakon dijagnoze između dve i pet godina, postoje i izuzeci – kao u slučaju Stivena Hokinga, koji je sa bolešću živeo više od pet decenija.
Prvi simptomi na koje treba obratiti pažnju:
1. Trzaji i grčevi u mišićima
Neobjašnjivi trzaji i grčevi, poput talasanja ispod kože, često su rani znaci bolesti. Ipak, sami po sebi ne ukazuju nužno na neurološki problem – mogu da budu povezani i sa umorom, stresom ili unosom kofeina.
2. Hronični umor
Stalna iscrpljenost i osećaj nedostatka energije često su posledica degeneracije motornih neurona. Problemi sa snom dodatno pogoršavaju stanje.
3. Slabost u nogama
Poteškoće pri hodanju, penjanju uz stepenice ili česte nezgode mogu ukazivati na slabost u mišićima nogu i članaka. Javlja se i tzv. "pad stopala", kada stopalo slabi i vuče se pri hodu.
4. Slaba ili ukočena šaka
Problem sa hvatanjem predmeta, otvaranjem tegli ili zakopčavanjem košulje može da ukazuje na slabost ili ukočenost ruku. Ipak, ovo može da bude i posledica artritisa ili uklještenja živca.
5. Promene u govoru
Zbog slabosti mišića lica, jezika i grla, govor postaje spor i nejasan. Gutanje hrane, takođe, postaje otežano. Disanje se vremenom pogoršava, pa se javljaju i promene u jačini glasa.
6. Emocionalna nestabilnost
ALS može da utiče i na emocionalnu sferu – pacijent naglo zaplakače ili se smeje u neprimerenim situacijama. Do polovine obolelih doživljava promene u ponašanju, mada obično nisu teške.
Svako ko primeti neke od simptoma - slabost u rukama ili nogama, problemi sa govorom, neobjašnjivi umor - treba da se što pre obrati lekaru. Pročitajte i ispovest poznatog glumca iz serije "Milijarde".
BONUS VIDEO: