Luksuzna vila vredna četiri miliona dolara u Novom Meksiku, koja je donedavno bila dom legendarnog glumca Džina Hekmana i njegove supruge Betsi Arakave, skrivala je smrtonosnu tajnu - na imanju se gnezdila armija pacova.

Ova strašna zaraza donela je tragične posledice - Betsi je inficirana teškom bolešću i umrla, a muž preminuo nakon nje.

U februaru ove godine, javnost je potresla vest da su 95-godišnji Hekmen i njegova 30 godina mlađa supruga pronađeni mrtvi u svom domu. Prvobitno se sumnjalo na trovanje ugljen-monoksidom, ali autopsija je otkrila nešto daleko opasnije: Betsi Arakava je preminula od hantavirusnog plućnog sindroma, dok je Hekmen nekoliko dana kasnije izgubio bitku sa teškom srčanom bolešću, pogoršanom demencijom i bolestima bubrega.

dzin hekman zena betsi arakava 0971055301 Media Punch MediaPunch Inc  Alamy-min.jpg
Foto: Profimedia, Media Punch MediaPunch Inc Alamy

Hantavirus je redak, ali izuzetno opasan virus koji se prenosi preko urina, fecesa i pljuvačke zaraženih glodara - najčešće miševa i pacova. Ljudi se zaraze najčešće udisanjem čestica koje nastaju kada se zaraženi izmet osuši i rasprši u vazduhu. Zato su tavani, podrumi, šupe i stari automobili idealna mesta za infekciju - pogotovo ako nisu redovno čišćeni.

Ono što ovu bolest čini još opasnijom jeste činjenica da simptomi u početku podsećaju na grip - povišena temperatura, bolovi u mišićima, umor. Međutim, stanje se brzo komplikuje i prelazi u tešku respiratornu insuficijenciju, sa visokom stopom smrtnosti.

misevi prenose hantavirus.jpg
Foto: Shutterstock

U SAD se godišnje zabeleži manje od 50 slučajeva, ali stopa smrtnosti iznosi čak 38%. U Srbiji se virus retko javlja, ali to ne znači da ne postoji rizik, posebno na selima i vikendicama gde se ne vodi dovoljno računa o higijeni.

Nakon smrti bračnog para, zdravstveni inspektori su izvršili procenu celog imanja. Pronašli su tragove pacova u osam pomoćnih objekata - šupama, garažama i letnjikovcima. Otkriveni su i živi i uginuli glodari, gnezda, kao i tragovi u vozilima koja su stajala parkirana na imanju. U nekoliko prostorija našli su i postavljene zamke, što ukazuje na to da je problem bio poznat, ali očigledno nedovoljno ozbiljno shvaćen.

Iako zvuči kao scenario iz horor filma, ovakve situacije mogu se desiti svakome ko zapusti održavanje prostora. Imanje bračnog para Hekman bilo je luksuzno, ali to nije bilo dovoljno da ih zaštiti od posledica nečistih pomoćnih objekata.

Zato je važno da, posebno s dolaskom proleća, očistite tavane, podrume, garaže i šupe. Nosite masku i rukavice kada sređujete stare stvari. Ne dirajte gnezda i izmet rukama. Ako sumnjate na prisustvo glodara, pozovite stručnjake.

Prevencija protiv pacova i miševa

  • Ne ostavljajte hranu dostupnu glodarima (naročito u šupama i podrumima).
  • Redovno proveravajte prostorije koje se retko koriste.
  • Popravite sve pukotine i rupe u zidovima i podovima.
  • Održavajte travnjake i okruženje kuće urednim.
  • Koristite zamke i po potrebi pozovite službu za deratizaciju.

U vremenu kada smo često fokusirani na viruse koji dolaze spolja, ne smemo zaboraviti na one koji se kriju unutar naših zidova. Hantavirus nije čest, ali je smrtonosan, a higijena prostora je više od estetike, to je pitanje zdravlja i života.