Da biste prepoznali da li je paradajz prskan, presecite plod i pogledajte unutrašnjost – žućkaste pruge i središnji žuti deo mogu ukazivati na prisustvo pesticida., ali i još neki detalji mogu da otkriju da proizvodnja nije organska, pa hajde da saznamo o čemu je reč.
Paradajz je voćka koja se često koristi kao povrće i nezamenjiva je u mnogim domaćinstvima. Iako ga nije moguće čuvati tokom cele zime, već s prvim toplijim danima pojavljuje se na pijacama. Međutim, često se postavlja pitanje i kako prepoznati da li je paradajz prskan?
Kako da prepoznate prskani paradajz?
Ako želite da proverite da li paradajz sadrži pesticide, presecite ga i obratite pažnju na njegovu unutrašnjost. Prskani plodovi često imaju žute pruge i središte koje je žućkasto. Takođe, ako svi plodovi izgledaju identično, simetrično i bez ijedne nepravilnosti, verovatno su iz intenzivne proizvodnje i tretirani hemikalijama.
Birajte nepakuovane plodove sa pijace, koji su različitih veličina, imaju neravnine, šare ili uvrnuti oblik – to su najčešće neprskani paradajzi.
Kako da sami uzgajate paradajz - vodič za početnike
Paradajz je jednostavan za uzgoj i možete ga posaditi i u bašti i na balkonu, a pravo vreme za njegovu sadnju je maj mesec. Evo najvažnijih saveta:
1. Izbor sorte
Pre nego što posadite paradajz, konsultujte se sa stručnjakom jer ne uspevaju sve sorte u svim uslovima. Ako sadite na terasi, birajte sorte koje su prilagođene saksijama i manjim prostorima.
2. Priprema zemljišta
Zemlja ne sme biti tvrda i zbijena jer koren ne može da prodre. Pre sadnje prekopajte zemlju da postane rastresita i dodajte kompost za bolju plodnost.
Trik s sodom bikarbonom
Soda bikarbona smanjuje kiselost zemljišta i čini plodove slađim. Kada biljka naraste oko 2–3 cm, pospite 4 kašičice sode oko nje, pazeći da ne dodiruje stabljiku. Ponavljajte postupak do berbe.
3. Sadnja
Bez obzira da li ste kupili rasad ili sami uzgajali biljku iz semena, ostavite je 1–3 dana pre sadnje da se stabilizuje. Sadite celu stabljiku do polovine jer to jača biljku.
Isprobajte trik sa starim paradajzom!
Pre nego što bacite prezreli paradajz, iskoristite ga, isecite na kriške, stavite u saksiju sa zemljom, pokrijte tankim slojem zemlje i zalivajte. Za 1–2 nedelje niknuće nove biljke.
4. Tehnike duboke sadnje
Postoje dva načina duboke sadnje:
Metoda duboke rupe: Kopajte rupu dovoljno duboku da se zakopa većina stabljike.
Metoda rova: Ako je zemlja tvrda, kopajte rov dubine 15 cm, položite biljku vodoravno i prekrijte zemljom. Vremenom će biljka rasti prema gore.
Kada koristite rov, podrška u vidu kolca može se dodati kad biljka počne da raste uspravno.
5. Prednosti sadnje iz semena
Sadnja iz semena daje vam veću kontrolu, pristup retkim i starim sortama, a biljke su zdravije jer ne prolaze kroz stres transporta i skladištenja. Takođe, uštedećete novac i uživati u procesu uzgoja.
6. Zaštita i zalivanje
Postavite žičanu potporu oko biljke (prečnika oko 25 cm) da je zaštitite od vetra. Prilikom sadnje dobro zalijte biljku, to podstiče rast korena. Tokom vegetacije nastavite redovno i dubinski zalivanje da biste održali zdrav korenov sistem.
BONUS VIDEO: