Pored bazena se stvara specifična mikroklima, pa treba pažljivo izabrati biljke kojima će ona prijati.

Treba potražiti one koje dobro podnose sunce, vlagu, ali i isparenja hlora, a da pritom ne prave mnogo otpada u vidu suvog lišća i cveća. 

Palme - Razne vrste palmi, kao što su feniks palma (Phoenix canariensis) ili palma žumara (Chamaerops humilis), daju "tropski izgled" okolini bazena i dobro podnose sunce i vlagu.

palma.jpg
Shutterstock  

Bambus - Bambus izuzetno brzo raste pa će vam napraviti prirodnu ogradu, zakloniti vaš bazen od pogleda i dati prirodnost čitavoj atmosferi.

Agava - Ova otporna sukulenta ne zahteva mnogo vode i izgleda veoma dekorativno. Treba je staviti u neki ugao da se ne prolazi preblizu, jer ima opasne, oštre bodlje koje mogu da ogrebu plivače dok prolaze kraj bazena.

agava i sedum-min.jpg
Shutterstock  

Lavanda - Prelepa mediteranska biljka koja lepo uspeva kod nas, otporna je na sušu, privlači pčele i druge oprašivače i širi prijatan miris.

Verbena - Lepa cvetnica koja podnosi sunce i visoke temperature.

Trave: Ukrasne trave daju specifičnu teksturu vrtu i lepo bi izgledale u zadnjem planu zelenog okruženja vašeg bazena, naročito, recimo, pampas trava (Cortaderia selloana).

pampas trava-min.jpg
Shutterstock  

Oleander: Ovaj grm ima prekrasne cvetove i dobro podnosi sunce, ali je važno napomenuti da je otrovan, pa treba biti pažljiv ako su deca ili kućni ljubimci u blizini.

Juka (Yucca): Otporna na sušu, privlačna biljka s oštrim listovima koja daje specifičan izgled vrtu.

Aloja (Aloe vera): Sukulenta koja je poznata po svojim lekovitim svojstvima i lako se održava.

Muškatla: Omiljeno cveće srpskih domaćica dobro podnosi jako sunce, a daće dragoceni kolorit ovom zelenom okruženju bazena. Pročitajte i kako se pravi bazen.

Tekst: Lepa&Srećna