Ovo rešenje na najbolji način pokazuje kako uska leja može vizuelno da izgledati šira. Geometrijski tačna i sa poprečnim presecima, u ovom slučaju od biljnog i građevinskog materijala, ostavlja utisak širine i komoditeta.
To se veoma uspešno postiglo velikim travnatim i popločanim površinama. Pored toga, cela bašta je oivičena gusto posađenim ligustrumom, čija visina doseže do 120 cm, pa se ovde može govoriti o pravom skrivenom raju. Leva strana počinje travnatom lejom, odnosno ligustrumom visine 50 cm, ispred koga su bogati cvetovi bele lupine.
Tu se završava stepenište i počinje potpuno prava staza, a bokori od mirisnih ruža ukrašavaju vizuelni ulaz u baštu. Takav bokor je posađen i sa desne strane, na ulazu u zadnji, popločani deo. U prvoj, travnatoj površini se uz zeleni zid nalazi bela senica sa klupom za sedenje, a pored nje jednogodišnji delfinijum (visok do jednog metra) u roze boji i loptasto ošišani ligustrumi.
Desno od staze do visoke žive ograde je dugačka i uska cvetna leja. Između travnate leje i popločane staze, poslednji u nizu je zidić od opeke od koga je napravljena i zanimljiva konstrukcija sa vodom, jer ona uvek uvećava uživanje u bašti. Tu je i dominantno drvo javora špicastog lišca, koje pravi veoma ugodan hlad. Iz tih razloga tu su postavljene dve ležaljke.
Ispod ovog lepog drveta i u zadnjem delu, u rano leto cveta geranijum plavo - ljubičastih cvetova. Zanimljivo je da su u leji posađene visoke perene (floks, lupine, zvončić), ali tako da preliv boja ide od roze do ljubičaste ako se posmatra od početka bašte.
U galeriji pogledajte skice predložene bašte.
Dragana Tucović Baranac
pejzažni arhitekta
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.