Muškatla (lat. Pelargonium), poznata još i kao geranijum, pelargonija i belagona, prava je prolećna i letnja lepotica, koja svojim delikatnim cvetovima ulepšava dane.
Ova zahvalna biljka koja nam stiže iz Južne Afrike spada u one koje se neguju vrlo lako, ali postoji nekoliko sitnica koje im smetaju. Ukoliko rastu u takvim uslovima, one neće napredovati koliko bi mogle, a nije isključeno da će čak početi da propadaju.
1. Muškatle ne vole previše vlažnosti
Кao južnoafričke biljke, muškatle su dobro prilagođene toplom i suvom vremenu. U skladu s tim, ne podnose mokro korenje.
Zato je važno da saksija u kojoj ova biljka raste ima rupe za odvod vode nakon zalivanja i da zemlja bude dobro drenirana. Višak vode "tera" vazduh iz zemlje i korenje trune.
Saksija koja ima previše vode je teška, a listovi muškatle žute i počinju da vise, dok stabljike i korenje trunu. U teškim slučajevima preplavljivanja, zemlja u saksiji će početi da smrdi. Pored toga, ponekad ćete naći plikove na donjoj strani listova.
2. Muškatle ne vole debeli hlad
Što više sunčeve svetlosti pada na muškatle, to one lepše i bogatije cvetaju.
Ova biljka na sate sunčeve svetlosti odgovara obilnim cvetovima i snažnim rastom, a ako im toga nedostaje, neće ni cvetati, a imaće i manje listova.
Možete reći da je vašoj muškatli treba više svetlosti ako ne raste, raste veoma sporo ili ne formira nove cvetove. Listovi će biti bledozelene boje i uvek će vam delovati kao da joj nije potrebno zalivanje.
3. Muškatle ne trpe manjak hranljivih materija
Geranijumi su veoma produktivni i potrebno im je mnogo hranljivih materija da bi rasli i obilno cvetali. Ako dođe do manjka nutrijenata, njihov metabolizam se gasi i ne razvijaju se do svog punog potencijala.
Da vaše muškatle pate od nedostatka hranljivih materija kada im listovi postanu bledožuti ili crvenkasti, a mogu čak i da otpadnu. Ako ne rastu iako su na sunčanom mestu ili ako cvetaju manje nego obično, i to ukazuje na nedostatak hranljivih materija.
Biljke koje pate od nedostatka hranljivih materija su, takođe, generalno podložnije štetočinama.
4. Muškatle ne trpe hladnoću
Čim ptice počnu da cvrkuću u proleće i jorgovani pokažu pupoljke, poželimo da ulepšamo svoje balkone. Međutim, sa iznošenjem muškatle treba biti strpljiv. Кoliko god da su otporne, ove biljke ne vole niske temperature.
Na manje od 12 stepeni Celzijusa njihov rast prestaje. Ispod 5 stepeni uopšte ne rastu, a mraz ih može koštati života. Кada je rast prekinut, potrebno je vreme da geranijumi ponovo počnu da rastu, a ništa se ne dobija preranom sadnjom. Zato na početku proleća ne žurite sa iznošenjem muškatle, već sačekajte da dani budu topliji.
Tekst: Glossy/Lepa&Srećna/Radmila Ilić
Pročitajte i koji detalj treba da imate u svom dvorištu što pre.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.