Gotovo kod svih vrsta voćaka, u prvoj polovini jula počinje formiranje cvetnih pupoljaka za narednu godinu. Pošto je za njihovo obrazovanje kao i za porast i razviće plodova potrebno dosta vode, jedan od najvažnijih poslova u voćnjaku je očuvanje zemljišne vlage. To se postiže zalivanjem, prašenjem i malčiranjem zemljišta. Tamo gde postoje uslovi za navodnjavanje, voćke treba zalivati.

Ako ne postoje uslovi za navodnjavanje, onda se zemljište u voćnjaku plitko opraši, a i narodna izreka veli: “dva prašenja vrede koliko jedno obilno zalivanje”. Vlaga u zemljištu se takođe uspešno može očuvati i mulčiranjem, odnosno zastiranjem zemljišta pokošenom travom, slamom. Zastiru se površine ispod krošnji voćaka ili u pravcu redova voćaka. Da bi ovo zastiranje imalo efekta, zastirač treba da bude debeo bar 10 do 15 cm.

PROČITAJTE JOŠ: 5 najlepših sorti jabuka: saveti za upotrebu u ishrani

Sledeći, takođe važan posao u voćnjaku, jeste sasecanje izbojaka na deblima i izdanaka iz korena voćaka. Izbojci i izdanci na voćkama se ponašaju kao paraziti, jer oni iz voćki crpe hranljive materije koje su neophodne za porast novog rodnog drveta. Voćke koje su obilno rodile, ili čak prerodile, valja podupreti motkama, da im se grane pod teretom roda ne bi polomile. Zaštita voćnih stabala od bolesti i štetočina i dalje je aktuelna.

Ako je od prethodnog prskanja jabuka i krušaka prošlo više od dve nedelje, treba ih isprskati protiv čađave krastavosti i crvljivosti plodova. Prskanje treba obaviti početkom meseca. Takođe bi trebalo početkom meseca isprskati i trešnje ako se u većoj meri pojavi pegavost lišća.

PROČITAJTE JOŠ: Raskošno dvorište uokvireno jabukama: bašta u kojoj su dizajneri i priroda zajednički postigli čudo

U toku jula počeće da sazrevaju i da stižu za berbu rane sorte bresaka, šljiva, jabuka i krušaka, pa treba povesti računa o upotrebi hemijskih sredstava i vremenu za njihovu razgradnju.

U jagodnjaku, ako to već nije ranije urađeno, treba odmah pograbuljati slamu i opalo lišće, pa zatim bokore jagode i oprskati s 0,5%-tnim bakarnim krečom, čime se sprečava pojava bolesti pegavosti lišća. Po obavljenom prskanju zemljište u jagodnjaku pođubriti sa po 2-3 kilograma KAN-a po aru, pa ga zatim plitko oprašiti.

PROČITAJTE JOŠ: Kako da uzgajate jednomesečne jagode

U malinjaku, po završetku poslednje berbe malina, sve prošlogodišnje izdanke koji su u ovoj godini doneli rod treba saseći do zemlje, pa ih izneti i spaliti. Posle toga ovogodišnje izbile izdanke maline oprskati sa 0,5%-tnim bakarnim krečom, pa zatim malinjak takođe pođubriti sa 3-4 kilograma KAN-a po aru.

Tekst: V. N. 

Izvor: Novosti