Predkanceroze (ili prekancerozne lezije) su promene u tkivima koje imaju potencijal da se razviju u rak ako se ne leče ili kontrolišu i redovno prate.

Iako same po sebi nisu maligne, ove promene ukazuju na abnormalan rast ćelija, što može predstavljati rani stadijum nastanka raka. Pravovremeno otkrivanje i tretiranje predkanceroza može značajno da smanji rizik od razvoja karcinoma.

Predkanceroze imaju abnormalne ćelije: one često imaju nenormalan oblik, veličinu i organizaciju, što može ukazivati na početne promene u DNK. Ove lezije imaju potencijal da se tokom vremena pretvore u maligni tumor, naročito ako su izložene određenim faktorima rizika poput pušenja, alkohola, loše ishrane ili ako osoba ima genetske predispozicije za karcinom.

Na sreću, one imaju i potencijal za regresiju - neke prekancerozne lezije mogu da se povuku ili nestanu same po sebi ili uz odgovarajući tretman i promene u načinu života.

Primeri predkanceroznih stanja su:

Polipi u debelom crevu: Ove izrasline mogu biti benigne, ali pojedini polipi mogu postati kancerogeni tokom vremena. Redovni pregledi kolonoskopijom omogućavaju uklanjanje polipa pre nego što se razviju u karcinom.

kolonoskopija otkriva polipe i karcinom debelog creva
Shutterstock , Youtube / Sutter Health 

Cervikalna displazija: Ovo stanje uključuje promene na ćelijama grlića materice, koje se često otkrivaju Papa testom. Visokorizični sojevi HPV-a (humani papiloma virus) mogu izazvati ove promene koje, ako se ne tretiraju, mogu dovesti do raka grlića materice.

Leukoplakija: Bele mrlje koje se mogu pojaviti u ustima ili na jeziku, često uzrokovane pušenjem ili alkoholom. Leukoplakija može biti prekancerozna i može se razviti u rak usne duplje.

Atipična hiperplazija dojke: Promene u tkivu dojke koje uključuju abnormalan rast ćelija. Žene s ovim stanjem imaju veći rizik od razvoja raka dojke.

Aktinična keratoza: Hrapave, ljuspaste mrlje na koži koje su često rezultat izloženosti suncu. Ako se ne tretiraju, ove lezije mogu prerasti u karcinom kože.

lezija na kozi.jpg
Shutterstock  

Redovni pregledi (kao što su Papa test, kolonoskopija, pregledi kože i mamografija) ključni su za rano otkrivanje prekanceroznih lezija. Pravovremeno otkrivanje omogućava uklanjanje ili praćenje predkanceroza, čime se smanjuje rizik od razvoja karcinoma.

Pored redovnih pregleda, održavanje zdravog načina života, izbegavanje pušenja i alkohola, zaštita od sunca i održavanje uravnotežene ishrane mogu dodatno smanjiti rizik od pojave predkanceroznih promena. Pročitajte i kada morate na PAPA test. 

BONUS VIDEO:

Kurir televizija "ŽENI MOŽETE IZVUĆI BEBU IZ MATERICE, ALI IZ GLAVE NIKAD" Ginekolog: Nekima se posle prekida trudnoće javljaju i SUICIDALNE IDEJE