"Ako uspemo hirurški da odstranimo karcinom dojke, lečenje je uspešno u 95 odsto slučajeva", tvrdi doc. dr Milan Žegarac, direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, ustanove u kojoj se godišnje leči oko 2.000 žena s ovim malignim oboljenjem.
Apel da se što više napora uloži u prevenciju raka dojke on je uputio na konferenciji magazina "Lepa&Srećna", održanoj 10. oktobra 2024. godine u Beogradu. Naziv konferencije "Prevencija kao garancija" upućuje upravo na značaj ovog načina borbe za zdravlje žena, koje je uvek u fokusu godišnje konferencije našeg magazina.
"Svaka žena u Srbiji treba da obavi mamografski pregled sa 45 godina, a da tu granicu pomeri na 40 ukoliko ima pozitivnu porodičnu anamnezu ove bolesti", upozorava učesnica konferencije prof. dr Verica Jovanović, v.d. direktora Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Tumor dojke ne nastaje brzo već mu, prema rečima državnog sekretara u Ministarstvu zdravlja prof. dr Ferenca Vicka, treba minimum dve godine. Samopregled nije dovoljno egzaktan za male promene, već su neophodne i druge analize.
Dr Zorica Đorgović, spec. radiologije, MediGroup sistem, rekla je da radiolozi koriste metode ultrazvučnog pregleda, mamografije, magnetne rezonance i druge.
"Nijedna od njih nije superiorna i koriste se da bi se međusobno dopunile. I svaka se treba koristiti pod određenim okolnostima. Sa ultrazvučnim pregledima najbolje je da se krene do 25 godine života i da to bude jedan preventivni ultrazvučni pregled", rekla je ona.
"Zlatni standard" je, prema rečima prof. dr Dragane Đilas, spec. radiologije iz Poliklinike "Consilium", predsednice Senološkog udruženja Srbije, mamografija, ali ni ona nije svemoguća u dijagnostici karcinoma dojke. Ona podseća da karcinom dojke, najčešće, nije galopirajuća bolest, ali i da se ne sme gubiti vreme.
"Ovaj karcinom je potpuno izlečiv ako se otkrije na vreme", podvukao je dr Milorad Mićović, načelnik Službe onkologije u Zdravstvenom centru Kladovo.
"Država Srbija je započela je pre nešto više od deset godina program organizovanog skrininga raka dojke, čiji je cilj rano otkrivanje karcinoma dojke. Do sada je ovim programom, u okviru šest ciklusa organizovanog skrininga, pregledano skoro pola miliona žena, dok je otkriveno blizu 1.500 maligniteta", istakao je ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar.
"Nabavili smo najbolju dijagnostičku opremu, veliki broj mamografa, kako bismo dodatno unapredili i razvili prevenciju ovog oboljenja. Ali naš glavni cilj jeste povećanje obuhvata žena ciljne populacije uključenih u skrining mamografijom i uključivanje novih zdravstvenih ustanova u Nacionalni program organizovanog skrininga raka dojke."
Konferenciju su otvorili ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar, v.d. direktora Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije doc. dr Milan Žegarac, direktorka WMG fondacije Irena Petrović i glavna i odgovorna urednica magazina Lepa&Srećna, Žaklina Milenković. Konferencija "Zdravlje žena Srbije" održana je uz institucionalnu podršku Ministarstva zdravlja, kao i partnera ovog događaja, kompanija "Galenika a. d.", "AstraZeneca", "Dunav osiguranje", "MediGroup" i WMG fondacije.
BONUS VIDEO:
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka