Ako ne možete da podnesete zvuk nečijeg žvakanja, pričanja ili čak disanja, moguće je da imate mizofoniju. Reč je izraženoj preosetljivosti sluha i netrpeljivosti prema zvukovima, koji inače ne uznemiravaju druge ljude.

U pojedinim slučajevima, neprijatan osećaj i iritacija mogu da prerastu u pravi napad panike. Osobe sa mizofonijom često izbegavaju mesta gde potencijalno mogu da čuju određene zvukove koji bi isprovocirali njihovu reakciju. To je gotovo neizvodljivo, jer su u pitanju uobičajene pojave iz okoline kao što je zvuk kapljica kiše, kuckanje sata, lupkanje prstima, mljackanje, kuckanje po tastaturi... Vremenom, osobe sa mizofonijom mogu početi da čuju neprijatne zvukove i tamo gde ih nema, na primer, ako vide nekoga ko žvaće, automatski će osetiti nelagodu, iako se ništa ne čuje.

Tačan uzrok ovog problema nije otkriven, ali poznati lekar, koji je veoma aktivan na TikToku, Karan Radž, navodi da to može da bude izuzetno osetljiv auditorni korteks.

"Taj deo mozga je povezan sa sluhom i motoričkom kontrolom lica, usta i grla, pa kada čujete određeni iritantni zvuk, možete napraviti nevoljnu grimasu koja pokazuje gađenje ili ljutnju. U nekim slučajevima, možete imati potrebu da verbalno ili fizički povredite osobu koja proizvodi taj zvuk", objasnio je Radž. 

Pogledajte kako dr Radž objašnjava ovaj poremećaj.

On ističe da ovo nije tako retka pojava. Čak svaka peta osoba može da bude u ovom stanju. Jednostavan metod da izbegnete neprijatnost ako imate mizofoniju jeste da nosite slušalice ili čepiće za uši. U nekim slučajevima, potrebno je lečenje, a preporučljiva je terapija usmerene pažnje (mindfulness), kao i kognitivno bihejvioralna terapija (vid psihoterapije koja naglašava uticaj mišljenja na to kako se osećamo i kako se ponašamo).

BONUS VIDEO:

STRES NE MORA UVEK BITI LOŠ! Psihijatar za Kurir TV objašnjava šta je EUSTRES i na koji način nam pomaže da se prilagodimo Kurir TV

 Tekst: Lepa&Srećna/K.L.