Odlazak na manikir postao je i svojevrsna psihoterapija, kao i odlazak kod frizera. Skoro svakodnevno bombardovani smo inovacijama na polju ukrašavanja noktiju, toliko da smo skoro potpuno zaboravili na njihovu osnovnu ulogu koja se ogleda u zaštiti nerava na vrhovima prstiju od oštećenja i povreda.

Zdravi nokti su ružičasti i glatki, dok svako odstupanje od ovoga može da ukaže na neki poremećaj u organizmu.

Nokti u dve boje

Bela boja u donjem delu nokta, a smeđa na njegovoj gornjoj polovini, može biti znak bolesti bubrega. Razlog ove pojave je nagomilavanje uree ispod noktiju i kože jer bubrezi ne rade svoj posao kako bi trebalo. Često je ovo prvi pokazatelj otkazivanja bubrega. 

Savet: Nemojte pokušavati da maskirate problem lakovima za nokte, već odmah nakon pojave ovog simptoma potražite savet lekara koji će, ako bude bilo potrebe, zahtevati određenu dijagnostiku.

Brazde na noktima

Bilo da je reč o vertikalnim ili horizontalnim brazdama, one mogu biti pokazatelj različitih stanja i bolesti. Horizontalne linije mogu da budu posledica lošeg varenja i stresa, a vertikalne znak deficita gvožđa ili vitamina B12, reumatoidnog artritisa, pa čak i raka kože. 

Savet: Ukoliko primetite ovaj simptom, prvo se obratite svom lekaru kako biste otklonili sumnju na neke ozbiljnije bolesti. Za početak je možda dovoljno da uradite analizu krvi i prekontrolišete mladeže. Na kraju, ako je stres uzrok vašeg problema, pokušajte da ga kontrolišete upražnjavanjem fizičkih aktivnosti, masažama i čajevima na bazi valerijane, hmelja i matičnjaka.

Bledi nokti

Ova pojava obično se povezuje sa starenjem, te je kod starijih osoba najčešće reč o potpuno bezazlenom stanju. Međutim, izrazito bledi nokti mogu biti znak anemije, aritmije, dijabetesa i bolesti jetre. Bledilo noktiju koje ima primesu plavkaste boje može da ukaže na lošu cirkulaciju i probleme sa srcem. 

Savet: Ako uz pojavu bledila na noktima osećate hronični umor, ne bi bilo loše da proverite nivo gvožđa i hemoglobina u organizmu jer ste možda anemični. Ukoliko pak primetite da vam nokti postaju plavkasti, savetujemo vam da posetite kardiologa. Problem sa cirkulacijom uspešno se rešava uvođenjem fizičkih aktivnosti, primenom kontrastnog tuširanja (naizmenično toplom i hladnom vodom), kao i upotrebom đumbira, bibera, čilija i belog luka u ishrani.

Nokti kao kašika

Udubljenje na sredini nokta može biti znak nedostatka gvožđa u organizmu. Pojava umora, malaksalosti, lupanja srca i glavobolje, samo su dodatni pokazatelji anemije, koju bi trebalo što pre izlečiti.

Savet: Ako sumnjate ili dokažete da ste anemični, možete svakodnevno koristiti čaj ili tinkturu koprive, jesti cveklu, najbolje svežu, proso, nemasno meso, kakao, pivski kvasac, susam, klice i ostale namirnice bogate gvožđem, koje je najbolje unositi zajedno sa vitaminom C i folnom kiselinom, a izbegavati kombinaciju sa kalcijumom koji ometa njegovu apsorpciju. 

Bele mrlje na noktima

Uglavnom se povezuju sa lošom ishranom, tj. manjkom cinka, kalcijuma i gvožđa u organizmu, ali mogu biti prouzrokovane i prekomernom upotrebom slatkiša. Genetika takođe može biti razlog ove pojave. 

Savet: Pokušajte da rešite problem unosom cinka u vidu suplemenata ili kroz svakodnevnu upotrebu sirovih semenki bundeve, a konzumiranje proizvoda na bazi rafinisanog šećera svedite na minimum. 

Koktel za zdrave i jake nokte

U blenderu pomešajte dva kivija, jednu bananu, sok od narandže, kašiku propolisa, kašičicu meda, 3-4 supene kašike alfa-alfa klica, kašiku mlevenih badema i šaku crvenog bobičastog voća. Ovaj koktel pijte ujutru na prazan stomak, sat vremena pre doručka ili kao zamenu za prvi obrok. Redovnom upotrebom ove vitaminske bombe ne samo da ćete ojačati nokte, već i svoj imunitet, a oslobodićete se anemije, umora, problema sa kožom i sličnih problema.

Sandra Živanović