Mlečna kiselina je moćni prirodni sastojak koji može da podmladi kožu lica, piše Lepa&Srećna.

Namirnice pristupačnih cena daleko su jeftinije sredstvo za negu od mnogih krema, a da ne govorimo o hirurškim metodama zatezanja lica.

Naravno, efekti nisu mogući preko noći, ali nema ni teškog, dugačkog oporavka kao posle plastičnih operacija.

Ako ste na pragu zrelih godina, vreme je da uvedete obično kravlje mleko u uobičajenu večernju rutinu čišćenja.

Kada temeljno skinete šminku, tupfer nakvasite mlekom i premažite lice, vrat i dekolte i sačekajte da se koža osuši.

Umijte se mlakom vodom i nastavite sa redovnom negom - tonik, serum, krema.

Ako ste već u zrelim godinama, možete da isprobate i vikend tretman - kućni lifting mlečnim proizvodima.

Očistite lice, vrat i dekolte pa namažite pavlakom ili jogurtom. Pazite da ne mažete suviše blizu ivice očiju, a preskočite i eventualne ranice od bubuljica ili sitne ogrebotine.

Kad se sloj osuši, posle nekoliko minuta, uklonite ga mlakom vodom. Možete koristiti i mikro krpu, samo vodite računa da bude namenjena baš za lice i veoma mekana.

Sada namažite novi sloj pavlake ili jogurta i opet skVirus Zapadnog Nila širi se preko ptica selica, a komarci koji ih ujedu budu zaraženi i infekciju prenose ujedom na ljude kao i konje, piše Lepa&Srećna.

Ovaj virus prenosi najobičniji komarac kuleks. Od zaraženih osoba, oko 80 odsto nema nikakve simptome, navodi Svetska zdravstvena organizacija.

Dvadesetak odsto dobije groznicu i visoku temperaturu ali se ona može kontrolisati lekovima. Međutim, izvestan broj pacijenata (do 1 odsto) može i da oboli od meningitisa, a 0,1 odsto bolesnih umire.

Zato je važno da se preduzimaju sve potrebne mere zaštite - od korišćenja sprejeva protiv komaraca - takozvanih repelenata, pa do postavljanja zaštitnih mreža, nošenja odgovarajuće odeće i obuće i tome slično.

U kući uvek pogasite nepotrebna svetla i izbegavajte da budete napolju u sam sumrak ili u ranu zoru. Takođe, ne pokušavajte da se zaštitite parfemima jakih mirisa, oni će samo privući insekte.

Poseban oprez potreban je u sezonama nakon kišnog proleća kad su komarci naročito brojni.

U Evropi je u 2020. godini, do avgusta ustanovljeno prisustvo virusa Zapadnog Nila u 10 slučajeva u Grčkoj (1 smrtni slučaj), dva slučaja u Rumuniji, ali i 16 slučajeva u Španiji, uz dva smrtna ishoda.

U Portugalu je otkriveno jedno žarište virusa Zapadnog Nila među konjima, ali bolest nije utvrđena kod ptica.

Tekst: Z. L. S.

Izvor: Lepa&Srećna