Pedijatrima su pune ruke posla jer je mnogo mališana koji imaju temperaturu 40 stepeni, kašlju, curi im iz nosa, a javljaju se i komplikacije.

Virusi su desetkovali decu u vrtićima i osnovnim školama u Beogradu, u trećoj nedelji januara 2020. godine,  čak toliko da ih je u odeljenjima koja broje i po 30 učenika trenutno po dvoje, troje na nastavi, dok u vrtićima ima grupa u kojima je samo četvoro mališana.

Svi ostali su kod kuće, imaju visoku temperaturu, curi im iz nosa, kašlju, a neki su dobili i upalu ušiju. Baš to je slučaj s prvačićem iz prestoničke OŠ Veselin Masleša, koji je jedan od 27 prehlađenih učenika. Ne ide na nastavu, a kako kaže majka Jelena Vukić, dvoje dece iz odeljenja koja su juče bila u školi vežbala su gradivo koje je rađeno prošle nedelje - ne mogu da pređu na novo po planu jer dece nema.

"Infekcija počinje naglo, visokom temperaturom koja dostiže i 40. podeljak na toplomeru. Nadovezuje se curenje iz nosa i kašalj. Pedijatar je rekao da je u pitanju virusna infekcija, u početku se ne leči antibioticima", priča majka Jelena Vukić.

Visoka telesna temperatura je, kako navodi, uporna, traje danima, a spušta je tako što kombinuje čak dva antipiretika na četiri sata.

"Temperatura spadne do 38, pa skoči, i to tri sata od poslednje terapije, pa taj poslednji sat koristimo sve alternative - tuširanje, vlažne peškire", priča Vukićka.

U vrtiću na Vidikovcu juče je u jednoj jaslenoj grupi bilo samo četvoro od tridesetoro dece, dok je prethodni dan iz mlađe grupe šestoro poslato kući zbog povišene temperature.

Dr Mima Janićijević, pedijatar u DZ Voždovac, kaže za Kurir da je povećan broj dece obolele od respiratornih infekcija i da je za sat vremen imala čak 34 deteta za pregled.

"Uglavnom su to akutne respiratorne infekcije, ali ima i gripa i varičela. Simptomi su visoka telesna temperatura, curenje iz nosa i kašalj.

Savet je da se izbegavaju dečji rođendani, igraonice i boravak dece u zatvorenom, jer se respiratorni virusi šire kapljičnim putem, dakle vazduhom", navela je ona.

Prema poslednjem izveštaju Gradskog zavoda za javno zdravlje, očekuje se porast obolelih od gripa u narednom periodu.

Od ukupnog broja osoba prijavljenih da imaju oboljenja slična gripu, najviše ih je u uzrastu do četiri godine - 45,7 odsto, i uzrasta 5-19 godina - 39,5 odsto. Osoba starosti 30-64 godina ima 11,1 odsto, starijih od 65 je 2,5 odsto, dok ih je najmanje uzrasta od 20-29 godina - 1,2 odsto.

Institut za javno zdravlje Batut nije proglasio epidemiju gripa, niti bilo koje respiratorne infekcije nigde na teritoriji Srbije, što je uslov da bi ostale nadležne institucije mogle da reaguju, a to bi podrazumevalo i eventualno skraćivanje nastave.

Izvor: Kurir