U slučaju da jedete brzo i „s nogu”, ako su vam često na trpezi beli hleb, testenine, mlečni, suhomesnati i konzervirani proizvodi, a pritom ne volite voće i povrće... rizikujete da vam se poremeti rad creva i obolite od divertikuloze.

Osim toga da dođe do poremećaja na zidu debelog creva, stvaranja mnogobrojnih džepova (divertikula) a potom i upale sluzokože ovih džepova najčešće utiče ishrana siromašna vlaknima, a bogata rafinisanim ugljenim hidratima.

Grčevi, gasovi i dijareja, koja se smenjuje sa zatvorom, predznak su divertikuloze od koje oboleva više od 40 odsto starijih od 50 godina i 50 odsto onih u sedmoj deceniji.

Kako da se prepoznaju prvi simptomi i, što je mnogo bitnije, kako da do bolesti ne dođe? Na ovo pitanje odgovara Biljana Radovanović, nutricionista iz Beograda:

Jedan od prvih simptoma bolesti je bol u levom donjem delu trbuha pre pražnjenja creva koji posle toga mine.

Stolice su naizmenično zatvor, pa dijareja, a ako ih prate gasovi i povišena temperatura to ukazuje da je reč o upali divertikula. Ako se upalni proces ne leči, bolest može da napreduje do pucanja, odnosno krvarenja iz naprslog džepa i zapleta creva.

Preventiva za stvaranje "džepova" na debelom crevu

Divertikuloza creva se leči lekovima koji uglavnom imaju kratko delovanje, često stvaraju zavisnost, ali i pogoršavaju opstipacije i prolive.

Nasuprot tome način ishrane može da spreči bolest! Pre svih namirnice koje obiluju vlaknima, sveže voće i povrće, mekinje (ječmene, ovsene, ražane i pšenične), skuvane pahuljice koje omekšavaju stolicu, sušene klice, mleveno seme lana (1-3 kašičice 2-3 puta dnevno uz što više vode), integralni hlebovi i testenina...

Pomažu i šljive, kruške i smokve. U slučaju da je reč o suvom voću trebalo bi da se potopi u vodu i sačeka 12 sati.

Važno je i da se redovno piju gusti sokovi od pasiranog voća i povrća (šargarepa, cvekla, kupus, keleraba, kelj, celer i spanać), biljni čajevi jačeg ukusa (na primer 2 kašičice kamilice na 1 šolju vrele vode, odoljen, nana, tahebo 2 šolje dnevno - koji ubija bakterije kao i brestovu koru koja stimulise rad creva) i beli luk koji izbacuje toksine i sprečava jaku bakterijsku aktivnost koja dovodi do oboljenja.

Koštunjavo voće se mora dobro sažvakati da se ne bi zadržavalo u crevima i da bi se lakše svarilo. Važno je da se izbegavaju slatkiši, naročito koncentrovani rafinisani.

Za zdravlje creva uzimajte jednu kašiku orahovog, maslinovog ili lanenog ulja dnevno, čime ćete snabdeti organizam esencijalnim masnim kiselinama koje suzbijaju upalne procese.

Preporuke za preventivu od divertikuloze

Osim toga, Biljana Radovanović savetuje i da se:

  • redovno fizički vežba
  • jedu manji obroci (oko 150 do 250 g 5 do 6 puta dnevno)
  • izbegavaju proizvoda na bazi kofeina
  • kaže zbogom cigaretama i eliminiše stres
  • ne nose steznici i pojasevi oko stomaka jer povećavaju pritisak u crevima
  • pije što više vode i tečnosti sa limunom zbog vitamina C
  • koristi zagrejano jastuče i blago masira stomak u slučaju jakih bolova
  • izbegavaju mlečni proizvodi, osim nemasnog jogurta

Satnica i jelovnik za zdrav gastro trakt

Pre doručka trebalo bi da se popije mlaka voda sa limunom, sačeka pola sata i pojede sveže sezonsko voće (sameljite oko 150 g voća sa dve kašike semena lana i 2 badema i pomešajte sa šoljom jogurta). Posle 2 do 3 sata za užinu popijte šolju kompota od šljiva.

Ručak bi trebalo da bude oko 13 h i tada može da se pojede bareno povrće sa kriškom integralnog tosta, parče mesa i sveža salata, a za popodnevnu užinu sveže voće, na primer, kruška, šaka oraha i mlad sir.
Za večeru bi na trpezi moglo da bude parče ribe, najbolje sa roštilja, salata prelivena mlevenim lanom i integralni tost a dva sata pre spavanja popijte limunadu ili biljni čaj.

Pravilo je da se između obroka pije što više tečnosti (do osam čaša dnevno).

Tekst: Ž. R.

Izvor: Bilje i zdravlje