Zima i hladan vazduh stvaraju veliki rizik po život i zdravlje svakog astmatičara, a ovo je najjeftini način da se zaštitite, piše Lepa & srećna.

Istraživanja dokazuju da se stanje skoro svakog pacijenta koji boluje od astme pogoršava sa niskom temperaturom. Hladan vazduh uzrokuje suženje disajnih puteva (spazam), što dovodi do opasnog astmatičnog napada. Međutim, stručnjaci ističu da nošenje šala preko nosa i usta greje vazduh koji udišemo i tako smanjuje rizik od napada.

Mnogi astmatičari ističu da im je ova tehnika mnogo pomogla i olakšala disanje tokom zime. Koliko je ova tehnika postala popularna pokazuje i akcija pokrenuta na društvenim mrežama, a zahteva da se pacijenti slikaju, naprave popularni "selfi", sa šalom preko usta i nosa i na objavi stave heštag #Scarfie. Ali, ova tehnika se ne preporučuje samo astmatičarima, već i svakoj zdravoj osobi kako bi se izbeglo oštećenje disajnihputeva.

Izvor: Lepa & srećna

KAKO DA PREPOZNATE OPASNU INFEKCIJU UVETA: evo šta se dešava u uvetu kada se nagomila ušni vosak

Bol u uvetu je prvi znak da se unutar ušne školjke razvija opasna infekcija, a evo koji još simptomi postoje i zbog čega se javlaj ovo oboljenje, piše Lepa & srećna.

Groznica, jak bol u uvetu, svrab unutar i oko uveta, osetljivost i pritisak u uvetu slabljenje sluha i ispucala koža oko uveta. simptomi su da ste možda žrtva opasne infekcije. Bolovi i drugi simptomi mogu da traju mesecima ili godinama (hronična infekcija uveta), a ukokliko se ne leči dolazi do sušenja kože ušnog kanala i stvara se veliki rizik da zauek izgubite sluh.

Infekcija uglavnom nastaje kada koristite štapiće za čišćenje ušiju i tako zabacite ušni vosak nazad do ušnog kanala. Takođe, rizik se povećava čestim korišćenjem slušalica, u kontaktu sa šamponom ili kada imamo pojačano znojenje. Za prevenciju važno je da koristite kapice za uši dok plivate kako se ne biste zarazili. Upala se uglavnom leči kapima za uši ili specijalista ubacuje vodu u uvo kako bi otpušio kanal od ušnog voska.

BELI LUK KAO LEK ZA UPALU PLUĆA: evo koliko belog luka treba da pojedete svakog dana

Beli luk je čudotvoran lek koji se uspešno bori protiv hroničnih infekcija uzrokovanih smrtonosnim bakterijama, piše Lepa & srećna.

Ovo povrće sadrži važno jedinjenje ajoen koje zaustavlja zlatnu streptokoku i opasnu bakteriju Pseudomonas aeruginosa koja uzrokuje upalu pluća, infekciju kostiju i sepsu. Beli luk je deltovoran lek protiv infekcija srca, kao što je endokarditis koji je okidač za srčani udar

Beli luk ima još jače dejstvo ako ga jedemo dok pijemo antibiotike, a deluje tako što stvara molekule koje ometaju razvoj i delovanje bakterija. Takođe, ovo povrće razara biofilm bakterija, štit koji ih čini jačim od antibiotika i imunog sistema. Još uvek nije precizno utvrđeno koliko belog luka treba da jedemo, ali stručnjaci savetuku da svaki čovek treba da pojede 4 čena belog luka dnevno, a osobe sa niskim pritiskom treba da smanje ovu dozu. Bakterije su okidači za opasne infekcije koje mogu dovesti do smrtonosnih oboljenja, zato će vaše telo obradovati odluka da u svakodnevnom jelovniku imate po koje čeno belog luka.