Bol u leđima nikome nije prijatan, ali vrlo često se oporavljamo od njega bez ikakve pomoći lekara, piše Lepa & Srećna.
Kičma je vrlo snažna i stabilna i nije je baš tako lako oštetiti, kažu lekari. Najčešći razlog bola je obično istegnuće pa je najbolje da nastavimo s uobičajenim dnevnim aktivnostima. Međutim, neki znaci mogu biti simptomi daleko ozbiljnijeg stanja u kojem nam je pomoć doktora neophodna.
Ako se loše osećate, a uz bol u leđima imate i groznicu ili se toliko znojite da vas to probudi usred noći, potražite momentalno lekarsku pomoć. Takođe, opasno je i ako ne možete da mokrite ili imate potrebu ali ne i dovoljno tečnosti za to. Osećaj utrnulosti u genitalijama ili gubitak kontrole nad bešikom su simptomi za odlazak u dom zdravlja, a ako ne možete da pokrećete noge, odmah pozovite hitnu pomoć.
PROČITAJTE JOŠ:
OVO LEKOVITO VOĆE SNIŽAVA KRVNI PRITISAK: evo kako na prirodan način sprečiti srčani i moždani udar
Visok krvni pritisak ili hipertenzija je oboljenje koje pogađa ljude širom Srbije, ako se ne leči na vreme može da uništi zdravljesrca i uzrokuje srčani udar, piše Lepa & srećna.
PROČITAJTE JOŠ: AKO OPADA KOSA: Ova 3 sastojka hrane pojačavaju rast kose
Hipertenzija često nastaje zbog smanjenog protoka krvi, što naročito šteti zdravlju srca. Istraživanja dokazuju da redovno konzumiranje crneribizle podstiče protok krvi za 20 odsto, pa se zato preporučuje svakome ko ima visok pritisak.
Borovnica sadrži najviše antocijana, plavog pigmenta, u odnosu na drugo voće. Antocijan reguliše upale i pozitivno utiče na zdravlje mozga, a borovnice imaju još jedan plus u lečenju jer stvaraju dobre bakterije, jačaju imuni sistem i štite od virusa. Ovo voće se naročito preporučuje starijim ljudima koji češće imaju problem sa hipertenzijom, a najbolji lek je kombinovati borovnicusa zdravom ishranom i laganom fizičkom aktivnosti.
AKO IMATE OVE SIMPTOME ODMAH IDITE KOD LEKARA: evo kako nam telo ukazuje da bolujemo od dijabetesa
Dijabetes 1 i 2 imaju različit uticaj na zdravlje, ali su simptomi identični. Ovo oboljenje nije bezopasno i utiče na zdravlje srca, krvnih sudova, bubrega i očiju, a evo koji simptomi ukazuju da bolujete od dijabetesa, piše Lepa & srećna.
PROČITAJTE JOŠ: OVE DVE JEFTINE STVARI REGULIŠU VISOK PRITISAK: evo kako da snizite krvni pritisak bez lekova
Ako idete često u toalet, naročito noću, to je znak da imate manjak glukoze u krvi i bubrezi ne mogu pravilno da funkcionišu, a to ukazuje na dijabetes. Ova bolest se ispoljava i kroz stalnu žeđ, pojačanu potrebu za tečnošću, kao i sa pojačanim osećajom umora.
Prebrzo gubljenje težine bez dijete, svrab ili osip na genitalijama i česta izloženost infekcijama takođe su znakovi da se u telu razvija dijabetes. Najlakši način da proverite da li postoji rizik od dijabetesa jeste kontrola glukoze u krvi, a ukoliko imate neki od ovih simptoma posetite lekara što pre.
Izvor: Lepa & srećna
Nema šale sa štitnom žlezdom: evo šta morate znati o antibiotiku ako uzimate lekove za tiroidu
Antibiotici i lekovi za štitnu žlezdu snažni su medikamenti koji se uzimaju jedino i samo u konsultaciji s lekarom. A šta kada nam se u terapiju za štitnu žlezdu "umeša" zdravstvena tegoba koju moramo lečiti antibioticima pa istovremeno moramo uzimati oba leka? Doznali smo kako to može uticati na organizam i na šta morate paziti.
Istovremeno uzimanje lekova za štitnu žlezdu i antibiotika može uticati na apsorpciju leka za štitnu žlezdu odnosno ona može biti ili smanjena ili povećana. Istraživanje časopisa Thyroid zaključilo je da antibiotik Ciprofloksacin značajno smanjuje apsorpciju leka za štitnjaču, a slično utiču i ostali antibiotici iz porodice kinolona, naročito ako se radi o hipotierozi.
"Osnovno je pravilo samo da se antibiotici i lekovi za štitnu žlezdu ne uzimaju u isto vreme, tj. potrebno je barem pola sata razmaka između uzimanja lekova".
S druge strane, neki drugi antibiotici mogu značajno povećati apsorpciju leka za štitnu žlezdu.
Antibiotici u kombinaciji s lekovima za štitnu žlezdu mogu imati 3 učinka:
1. Mogu smanjiti apsorpciju leka za štitnu žlezdu što dovodi do smanjenog protoka leka za štitnu žlezdu u krvotoku.
2. Mogu povećati brzinu kojom organizam prerađuje i izbacuje višak leka za štitnu žlezdu što takođe dovodi do smanjenog protoka leka za štitnu žlezdu u krvotoku.
3. Mogu promeniti način na koji se lek za štitnu žlezdu veže na proteine u krvotoku i kako se upija što također utiče na hormone štitne žlezde.
Prim. dr. sc. Miodrag Lacić napominje kako se lekovi za štitnu žlezdu mogu uzimati, a nekada se i moraju uzimati sa svim drugim lekovima, ali pritom treba poštovati važno pravilo.
Osnovno je pravilo samo da se antibiotici i lekovi za štitnu žlezdu ne uzimaju u isto vreme, tj. potrebno je barem pola sata razmaka između uzimanja lekova. U situacijama kada se to ne može ostvariti, može se lekove uzimati i zajedno ali tada obično treba količinom uzeti više leka za štitnu žlezdu što će proceniti i odrediti dozu leka lekar koji leči štitnu žlezdu tj. tireolog, kaže dr. Miodrag Lacić iz Poliklinike Lacić.
Izvor: Zadovoljna
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka