Demencija je opaka bolest koja napada sve više starih ljudi, a kašika ove namirnice može da spasi život i uštedi novac, piše Lepa & srećna.

PROČITAJTE JOŠ: OPASNOST ZA DETE VREBA U VAŠOJ KUĆI: Evo koju povredu sa doživotnim posledicama lako možete da sprečite

Umesto da trošite novac na preventivne lekove, istraživanja dokazuju da osobe koje jedu med svakog dana imaju znatno niži rizik da obole od demencije. Dokazano je da antioksidansi i terapeutsko dejstvo meda sprečava da se oštete delovi mozga koji su ključni za memoriju

Med je bogat polifenolom, prirodnom hemikalijom koja je ključna za sprečavanje gubitka memorije i zapaljenja delova mozga. Kilogram meda iznosi od 700 do 1000 dinara, a za memoriju je potrebno da unesete oko 20 grama dnevno. Dnevni unos ovog leka koštaće vas oko 15 dinara, a može pomoći da sprečite opasnu bolest u starosti.

Izvor: Lepa & srećna 

ZAŠTO NIKADA NE SMETE DA IGNORIŠETE BOL U STOMAKU: ovo je znak da je telo napala opasna bolest

Bol u stomaku često shvatamo kao bezazlen znak koji nam telo daje kada se prejedemo ili imamo menstrualne bolove, ali on ponekad ukazuje na opasna oboljenja, piše Lepa & srećna.

Na bol u stomaku treba obratiti pažnju naročito ako se javljaju iznenada jaka probadanja. Doktori ističu da ovaj simptom može biti prvi znak za zapaljenje slepog creva koje može biti pogubno ako se ne otkrije na vreme. Takođe, bol u stomaku može da bude uzrokovan bezazlenim zatvorom, ali i pucanjem aorte koje može biti smrtonosno, kao i pucanje čira ili ciste na jajniku.

Ako osećate česte bolove u stomaku, obratite se lakaru bez ustručavanja. Čak iako je pregled uredan, a bolovi se nastavljaju potražite savet od specijaliste.

Izvor: Lepa & srećna

OVE DVE JEFTINE STVARI REGULIŠU VISOK PRITISAK: evo kako da snizite krvni pritisak bez lekova

Visok krvni pritisak može da bude vrlo opasan po zdravlje i život svakog čoveka, a naučnici su otkrili da se njegova pojava uglavnom javlja kada se u telu stopira proces oslobađanja azot monoksida, piše Lepa & srećna.

PROČITAJTE JOŠ: OVE POJAVE NA OKU UKAZUJU NA DVE SMRTONOSNE BOLESTI: evo koje simptome ne smete da ignorišete

Azot monoksid je presudan za regulisanje krvnog pritiska i čišćenje krvnih sudova, a naučnici ističu da se njegov nedostatak može nadoknaditi konzumiranjem cvekle. Cvekla sadrži nitrite koji pomažu u stvaranju azot monoksida. Svakog dana popijte 250 ml soka od cvekle ili pojedite 100 g kuvane ili sirove cvekle, a krvni pritisak će znatno početi da se snižava.

Uživanje u sunčevim zracima je besplatno, a takođe reguliše visok krvni pritisak, ističu stručnjaci. Kada smo izloženi sunčevim zracima mala količina azot monoksida kroz kožu dolazi do krvotoka i snižava pritisak.

Izvor: Lepa & srećna 

Nema šale sa štitnom žlezdom: evo šta morate znati o antibiotiku ako uzimate lekove za tiroidu

Antibiotici i lekovi za štitnu žlezdu snažni su medikamenti koji se uzimaju jedino i samo u konsultaciji s lekarom. A šta kada nam se u terapiju za štitnu žlezdu "umeša" zdravstvena tegoba koju moramo lečiti antibioticima pa istovremeno moramo uzimati oba leka? Doznali smo kako to može uticati na organizam i na šta morate paziti.

Istovremeno uzimanje lekova za štitnu žlezdu i antibiotika može uticati na apsorpciju leka za štitnu žlezdu odnosno ona može biti ili smanjena ili povećana. Istraživanje časopisa Thyroid zaključilo je da antibiotik Ciprofloksacin značajno smanjuje apsorpciju leka za štitnjaču, a slično utiču i ostali antibiotici iz porodice kinolona, naročito ako se radi o hipotierozi.

"Osnovno je pravilo samo da se antibiotici i lekovi za štitnu žlezdu ne uzimaju u isto vreme, tj. potrebno je barem pola sata razmaka između uzimanja lekova".

S druge strane, neki drugi antibiotici mogu značajno povećati apsorpciju leka za štitnu žlezdu.

Antibiotici u kombinaciji s lekovima za štitnu žlezdu mogu imati 3 učinka:

1. Mogu smanjiti apsorpciju leka za štitnu žlezdu što dovodi do smanjenog protoka leka za štitnu žlezdu u krvotoku.

2. Mogu povećati brzinu kojom organizam prerađuje i izbacuje višak leka za štitnu žlezdu što takođe dovodi do smanjenog protoka leka za štitnu žlezdu u krvotoku.

3. Mogu promeniti način na koji se lek za štitnu žlezdu veže na proteine u krvotoku i kako se upija što također utiče na hormone štitne žlezde.

Prim. dr. sc. Miodrag Lacić napominje kako se lekovi za štitnu žlezdu mogu uzimati, a nekada se i moraju uzimati sa svim drugim lekovima, ali pritom treba poštovati važno pravilo.

Osnovno je pravilo samo da se antibiotici i lekovi za štitnu žlezdu ne uzimaju u isto vreme, tj. potrebno je barem pola sata razmaka između uzimanja lekova. U situacijama kada se to ne može ostvariti, može se lekove uzimati i zajedno ali tada obično treba količinom uzeti više leka za štitnu žlezdu što će proceniti i odrediti dozu leka lekar koji leči štitnu žlezdu tj. tireolog, kaže dr. Miodrag Lacić iz Poliklinike Lacić.

Izvor: Zadovoljna