1. Ne dopustite da vas strah parališe

Svakom pušaču dobro je poznat strah od dana koji je odredio kao početak života bez duvanskog dima. Do tog dana sve izgleda moguće i pun je entuzijazma. Ali kada se taj dan približi, sve više počinje da sumnja u svoju odluku. Tada počinje i premišljanje da li da sačeka neki manje stresan period, pa zapali još jednu cigaretu i ušuška se u svoje poricanje nikotinske zavisnosti. Onda čvrsto obeća sebi da će prestati da puši već koliko iduće nedelje ili idućeg meseca.Ne dozvolite da vas strah zaustavi i pre nego što krenete. Istrajte u svojoj nameri i ugasite poslednju cigaretu. Možete vi to! A nagrada koja vas očekuje vredna je truda koji ćete uložiti.

PROČITAJTE JOŠ: Da li je bolje ukloniti samo tumor ili celu dojku: novi rezultati o dilemi MASTEKTOMIJA ILI LUMPEKTOMIJA

2. Pišite dnevnik

Razmislite o pisanju dnevnika. Na prvoj stranici napišite spisak razloga za ostavljanje cigareta. Napravite tabelu za i protiv, koja će vam poslužiti kao inspiracija u onim danima kada vam volja za oslobađanjem od nikotinske zavisnosti oslabi.Čovek poveruje u ono što stalno ponavlja. Dnevnik treba da vam učvrsti volju i pruži vam uvid u napredak koji postižete svaki dan.

3. Nađite podršku

Važno je da postoji neko ko iskreno želi da uspete u toj nameri. Ako nekim slučajem nemate nikoga, podršku uvek možete dobiti u savetovalištima za odvikavanje od pušenja ili na brojinim internet forumima. Nedavno je u našoj zemlji pokrenuta kampanja Ugasi.je, koju možete potražiti na 140 mesta u više od 40 gradova. Uvek je dobro imati ljude koji će vas saslušati i pomoći vam sa  svim nedoumicama, strahovima i problemima prilikom navikavanja na zdrav život, bez nikotinskog oslonca.  

4. Zdrava hrana pri ruci 

Ukidanje nikotina baca telo u šok. Iako su hemikalije iz duvanskog dima veoma štetne, naše telo se naviklo na njih, pa je će nedostatak biti primetan. Oslobađanje od nikotina može da izazove dosta neprijatnih simptoma, ali ako vodite računa o svom telu i dajete mu potrebno gorivo, lakše ćete se izboriti sa svim neprijatnostima za vreme odvikavanja.Nemojte unositi više kalorija, od kojih ćete se samo osećati tromo  i gojiti se. Neka vam zdrava hrana bude nadohvak ruke.

ŠTA NAJBRŽE JAČA VOLJU ZA OSTAVLJANJEM CIGARETA? PROČITAJTE NA SLEDEĆOJ STRANICI!

PageBreak

5. Izbacite otrove

Voda će vam pomoći da izbacite ostatke otrova iz svog organizma, ali i da pobedite krizu za cigaretom. Kada vaše telo ima dovoljno tečnosti, generalno se osećate bolje, što je veliki plus kada prolazite kroz nikotinsku krizu.

PROČITAJTE JOŠ: Dr Nadežda Basara, hematolog i onkolog: molekularna dijagnostika zaslužna za izlečenje raka (SAVETI ZA PREVENTIVU KARCINOMA)

6. Pobedite umor

Kada ste umorni, želja za cigaretom će biti veća i imaćete manje snage da se izborite s njom. Važno je da svake noći spavate osam sati, a tokom dana da dremnete ako vam je to potrebno. Ako na početku procesa odvikavanja imate nesanicu, sat-dva pre spavanja izađite u šetnju.

7. Više se krećite

Ukoliko se već ne bavite nekim sportom, utoliko bi bilo dobro da se opredelite za neki u kom ćete uživati, pa će vam biti lakše da trenirate. Pored toga što skidaju kilograme, vežbe luče endorfin, koji popravlja raspoloženje. Najbolje je da svakog dana odvojite bar pola sata za vežbanje. Hodanje je pogodno za svakoga, a brzo je i lako rešenje kada se javi želja za cigaretom. Svaki put kada osetite nervozu, izađite i prošetajte 15 minuta - sigurno ćete se osetiti bolje i opuštenije. 

8. Jačajte volju

Vaša odluka se gradi dan po dan. Svaki dan koji provedete bez duvanskog dima jača vašu volju i to posmatrajte kao uspeh. Svakog jutra obećajte sebi da tog dana nećete zapaliti cigaretu. Kada trezveno razmislite koliko je dobro to što nastojite da uradite, ojačaćete volju da zauvek ostavite cigarete.

KOLIKO TRAJE KRIZA POSLE OSTAVLJANJA CIGARETA? PROČITAJTE NA SLEDEĆOJ STRANICI!

PageBreak

9. Budite svesni opasnosti

Svi znaju da je pušenje štetno, ali većina pušača nastoji da zaboravi na štetu koju duvan pravi. Skinite ružičaste naočare i pročitajte sve što nađete o opasnostima od duvanskog dima. To će vam pomoći u promeni svesti, što je neophodno za uspešno odvikavanje od pušenja. 

PROČITAJTE JOŠ: DA LI SE DROGIRATE KAFOM: Koja doza kofeina je opasna a koja smrtonosna

10. Prihvatite svoju zavisnost

Prihvatite svaku nikotinsku krizu kada se pojavi. Ne borite se protiv nje, već pustite da sama prođe. Većinom, kriza ne traje duže od 3-5 minuta. Posmatrajte ih kao znak da se vaše telo leči, jer ono upravo to i radi.

11. Ne smatrajte se žrtvom

Oslobađanje od cigareta je uspeh, a ne žrtva. Ne sabotirajte sami sebe tako što ćete se sažaljevati zbog toga što ne možete da pušite. Vi ste doneli tu odluku jer želite da se oslobodite smrtonosne zavisnosti. Sve je stvar perspektive i načina razmišljanja.

12. Budite strpljivi

Nijedna vrsta zavisnosti, pa ni nikotinska, ne može da se izleči za dan. Većina bivših pušača ima staž od 20 godina. Zbog toga morate imati strpljenja i dati sebi dovoljno vremena. Radite na tome da promenite stare navike i steknete nove, zdravije. Svakim danom koji provedete bez duvanskog dima za korak ste bliži trajnoj slobodi koju želite. 

Neka ovo bude godina kada ste ostavili cigarete! Rešite se okova zavisnosti i preuzmite kontrolu nad svojim životom. 

Tekst: Žaklina Milenković

Izvor: Lepa & Srećna