Bodi-sds (Body Self Development’s System) ili danska terapija namenjena je pre svega onima, koji imaju telesne tegobe, bolove u vratu, leđima i kičmi, a ujedno se bavi i emocionalnom ravnotežom organizma. Ovaj sistem, koji obuhvata preventivne i terapijske metode, nastao je u Kopenhagenu krajem četrdesetih godina i prvi put se primenjuje u Srbiji, objašnjava dr Irena Motika.

Veliki deo terapije fokusira se na pravilno disanje, limfni sistem, ishranu i sistem vežbi s kojima klijenti potpomažu delovanje tretmana. Bodi-sds je poznat po tome što povezuje fizičke i psihičke probleme. U toku tretmana se lokalizuju i definišu fizičke i psihičke blokade i klijentu skreće pažnja na njihov uzrok. Terapeut daje svoje mišljenje i određena rešenja i predloge.

- Kada je moj brat probao ovu vrstu terapije u Danskoj, odmah je shvatio da je to tretman s velikim potencijalom koji brzo daje efekte. Završio je trogodišnje bodi-sds obrazovanje, postao učitelj i posle višegodišnjih priprema pre dve godine odlučili smo da otvorimo bodi-sds centar u Srbiji. U međuvremenu sam i ja završila to obrazovanje. Cilj tretmana je rad na fizičkom, emotivnom i mentalnom planu jer se veruje da misli i osećanja, dobra ili loša, imaju uticaj na rad ćelija u telu. Zato se fokusiramo na stvaranje ravnoteže između tela i psihe, u suprotnom dolazi do blokada koje se odražavaju na naše zdravlje - kaže dr Irena Motika.

U toku tretmana terapeut radi na mišićima, organima i zglobovima i otklanja blokade u različitim delovima tela čime postiže optimalan protok krvi, limfe i energije. Takođe, pomaže klijentu da pravilno i ravnomerno diše u toku tretmana. Masaža, koja se izvodi bez ulja ili kreme, sastoji se od laganog pulsiranja, pritiska i istezanja mišića i zglobova. U toku tretmana poštuju se klijentove granice i njegov integritet. Tretman se obično završava kraćim razgovorom i savetom terapeuta u vezi sa promenama u ishrani i određenim vežbama.

- Većini ljudi obično je dovoljan samo jedan tretman da bi rešili određen problem. Mnogi dolaze više puta ako njihova problematika zahteva intenzivniji rad, a dosta klijenata dolazi i preventivno iako su rešili svoj početni problem - kaže naša sagovornica.

Na sledećoj strani pročitajte više o tome kako je ovaj metod nastao i kod kakvih sve tegoba pomaže.

PageBreak

Osnivač Erland Hartung je razvio originalan način rada s ljudskim telom. Na početku se sistem zvao Hartungova metoda, a kasnije su njegov sin Ole Kore Feli i unuk Bengt Valentino Andersen razvili metodu koja je nazvana bodi-sds. Zbog svojih fantastičnih rezultata sistem se koristi u čitavoj državi. Bengt je takođe razvio više različitih oblika treninga i kurseva, a 1994. godine osnovano trogodišnju školu. Bodi-sds je danas priznat sistem koji mnogi koriste za lečenje raznih bolesti, povreda i opterećenja. U Danskoj ga preporučuju poznati glumci, muzičari, sportisti i poslovni ljudi.

U okviru terapije preporučuje se posebna tehnika disanja. Kada osetite tegobu ili nelagodnost, dišite donjim delom stomaka, udišite kroz nos, a izdišite na usta i pri tom zamislite da imate rupu na grlu. Ovaj način disanja primenite svaki put kada ste uznemireni jer je koncentrisano disanje neka vrsta male meditacije.

Danska masaža pomaže kod: bolova u vratu, leđima i kičmi, problema s varenjem, stresa i nesanice. Pomoću ovog tretmana postižu se visok nivo energije, harmonija tela i psihe i  unutrašnji mir.

Tekst: Žaklina Milenković