Istorija upotrebe aromatičnih biljaka seže u daleku prošlost, pre mnogo vekova i civilizacija. Biljke su igrale važnu ulogu u mnogim kulturama prilikom lečenja različitih vrsta bolesti, a  cvetni mirisi korišćeni su za oplemenjivanje duha i tela, za privlačenje partnera i uspostavljanje psihofizičke ravnoteže.

Aromaterapija svakom čoveku pruža mogućnost da na potpuno prirodan, neškodljiv način, koristeći etarska ulja održi psihofizičku ravnotežu, ojača imuni sistem, oslobodi svoje telo napetosti, uravnoteži i smiri svoje emocije. Naše sagovornice, aromaterapeuti dr. med Bojana Maksimović i Milka Raičević, dijetetičar nutricionista, objasnile su nam prednosti aromaterapije, kao i kako uz pomoć ove metode  možemo unaprediti svoje zdravlje.

"Aromaterapija je holistička nauka - sagledava čoveka kao celinu, tj.posmatra ga na fizičkom, emotivnom, mentalnom, duhovnom i energetskom nivou. Kao takva ima individualan pristup za svaku osobu. Nakon detaljno uzete anamneze i osnovnog pregleda tela aromaterapeut odlučuje koja je aromaterapijska metoda u tom trenutku najbolja za tu osobu. Posebnu pažnju treba obratiti na osetljive grupe, kao što su deca, trudnice, porodilje i stare osobe", navodi naša sagovornica Milka Raičević.

Na pitanje ko može da se bavi aromaterapijom dr Bojana Maksimović kaže:"U Pravilniku tradicionalne medicine aromaterapija označena kao metoda rehabilitacije, tj.bavi se unapređenjem zdravlja. Aromaterapijom se mogu svi baviti, s tim da jedino zdravstveni radnici mogu da se bave dijagnostikom i terapijom, a ostali mogu raditi na unapređenju svog i zdravlja svojih klijenata (rad u spa-wellness centrima).

Aromaterapeut  je osoba koja ciljano i kontolisano koristi etarska ulja za određenu tegobu kod osobe, te prati uticaj i nastale promene. Aromaterapeut ne leči već pomaže osobi da pronađe uzroke problema i da sopstvenim mehanizmima iz stanja bolesti pređe u stanje zdravlja,  koristeći se pri tome biljnim esencijama i poštujući sve metode konvencionalne medicine. Tehnike kojima se koristi su masaža, inhalacije, kupke, komprese, a jedino lekar-aromatolog sme da prepiše ulja za oralnu upotrebu."

Na sledećoj strani pročitajte koje biljne mešavine naročito pomažu kada ste pod velikim pritiskom.

PageBreak

Etarska ulja su nemasni prirodni ekstrakti iz aromatičnih biljaka dobijeni pomoću parne destilacije, ekstrakcije ili nekom drugom metodom izolacije.

"Upotreba etarskih ulja zavisi od individualne tegobe. Maksimalno se koristi do pet etarskih ulja zajedno, jer veliki broj ulja u mešavini nema terapijski značaj. Uvek se vodimo aromaterapijskim pravilom „manje je više“! Etarska ulja su koncentrati, te kao takvi ne smeju da se primene direktno na kožu (izuzetak su etarska ulja lavande i čajevca)! Pre upotrebe,treba ih uvek razblažiti u odgovarajućem biljnom ulju.

Biljna ulja uvek biramo u zavisnosti od problema, kao i od tipa tože, pa tako npr. arganovo ulje koristimo kod izrazito suve kože, avokadovo ulje lepo prodire u kožu i čini je mekanom, pa se koristi kod svih tipova kože, pogotovo kod mešovite. Bademo ulje je izvanredno za masažu i pogodno je za sve tipove kože, a može se koristiti i kod beba", objašnjava dr Maksimović.

"Mnoga etarska ulja imaju i analgetički efekat. Poznato je, na primer, dejstvo eugenola iz etarskog ulja karanfilića kod zubobolje, mentola iz nane kod glavobolje, ili pak upotreba zimzeleni kod bolnih mišića. Pored već pomenutih dejstava značajno je i da aromaterapija može da pomogne kod problema sa menstruacijom ili menopauzom tako što balansira hormone i deluje spazmolitički (kod bolnih menstruacija)", kaže Milka Raičević, i dodaje:"Aromaterapija će pomoći će da se smirimo kad smo pod pritiskom ili kad se osećamo kao „pregaženi“. Za ta stanja odlična je mešavina nane, timijana, grejpa. Ova mešavina bukvalno „ubrizgava“ velike doze energije, a istovremeno je pogodno i njeno delovanje protiv prehlade."

Kada govorimo o oralnoj primeni etarskih ulja, bezbednija je upotreba hidrolata.

"Hidrolati su nusprodukti destilacije prilikom dobijanja etarskog ulja, koji moraju biti mikrobiološki čisti i bez alkohola etanola ili drugih konzervansa. Hidrolati su vrlo blagi, neiritativni i neškodljivi, polaganog i nežnog delovanja. Terapije hidrolatima traju duže (21 dan ili više), ali su potpuno bezopasne i neškodljive, tako da se bez ikakvog problema mogu primenjivati i na maloj deci", kaže na kraju dr Bojana, i napominje da će aromaterapija najbolje rezultate pokazati ako je kombinujemo sa adekvatnom ishranom, fizičkom aktivnošću, kao i terapijom koju je prepisao lekar.

Tekst: Dragana Aleksić