Odavno se zna da ono što jedemo utiče na naš imunitet kao i da prirodni lekovi i hrana umnogome utiču na prevenciju i lečenje bolesti. Za neke od njih medicina nema dugoročnu terapiju ili se lečenje pretvara u začaran krug jer se obično tretiraju simptomi a ne uzrok. Jedna od njih je i ekcem.

Birajući hranu za naše mališane, odmalena im određujemo koju će hranu voleti a koju neće, to jest izgrađujemo im ukus. Drugim rečima, otpočinjemo proces obrazovanja u oblasti ishrane i polažemo kamen temeljac za način ishrane koji će dominirati u njihovom životu. Ako još uvek ne nalazite motiv za promenu životnih navika vaše porodice, neka vas česte dečje prehlade, upale uva i alergije nateraju na akciju.  

Previše slatke hrane (šećer), soli i zasićenih masnoća (kojih ima u svim životinjskim namirnicama i margarinu, zapravo u većini industrijskih proizvoda) povećava kiselost organizma, što pogoduje nastanku ili pogoršavanju ekcema. S druge strane, alkalizacija organizma, odnosno unošenje hrane koja je bazna, može značajno da ublaži neprijatne simptome koji prate ekcem. U velikom broju slučajeva on može i da nestane, i to u kratkom roku. Održavanje pH vrednosti pomoću pravilne ishrane podrazumeva plansko pripremanje obroka, za koje je potrebno vreme. Za početak, iz ishrane treba da izbacite šećer, belo brašno (hleb, testenine), mesne prerađevine (viršle, paštete, salame, slanina) i kupovne sokove. 

Ako beba odmah po rođenju dobije ekcem, jedino što možete jeste da je što duže dojite - i to najmanje godinu dana, a idealno bi bilo i duže. Jer, što duže sisa, veće su šanse da ekcem spontano nestane tokom odrastanja. Dojilja mora da vodi računa o pravilnoj ishrani: da izbegava industrijsku i konzervisanu hranu, slatkiše, suhomesnate prerađevine i gazirane sokove, da smanji broj kafa. Potrebno je da unosi što više sveže i prirodne hrane u vidu voća, povrća i integralnih žitarica, da jede pastrmku, maslinovo i laneno ulje, semenke lana, susama i bundeve, badem... 

Ako je vaš mališan počeo da jede čvrstu hranu, nemojte podleći uticaju većine i uvoditi mu slatkiše i razne industrijske grickalice. Nema potrebe da žurite s tim i budite sigurni da mu to neće nedostajati. 

Na sledećoj stranici, pročitajte preporučeni dnevni meni za decu koja imaju ekcem.

PageBreak

Dnevni meni 

Posle buđenja

Čim se probudite, popijte sveže isceđen sok od voća po izboru, možete i limunadu, s kašičicom meda ili šejk od banane, kivija, šake crvenog bobičastog voća i meda. 

Doručak

Skuvajte proso u pirinčanom ili nekom drugom biljnom mleku, zasladite medom ili malteksom, i dodajte sitno mlevene bademe. Možete da napravite i kašu od ovsenih pahuljica sa suvim grožđem, medom, cimetom, bademima, mlevenim lanenim semenom, bananama i sokom od pomorandže. 

Ručak

Čorba od bundeve ili nekog drugog povrća, koje je samo pet minuta kuvano a zatim izblendirano, parče kuvanog ili pečenog mesa i sveža salata ili bareno povrće. Imajte u vidu da duga termička obrada menja pH vrednost, pa će tako povrće koje je bazno postati kiselo.

Užina 

Voće

Večera 

Probiotski jogurt i domaći ražani ili kukuruzni krekeri, integralne palačinke s malteksom ili biljni čaj i integralni hleb sa džemom bez šećera.

Piše: Sandra Živanović