Pojava novih virusa, izmenjena epidemiologija nekih virusnih infekcija, otpornost na neke antivirusne lekove, povećan broj bolesnika sa smanjenim imunitetom i bolja dijagnostika, uticali su na povećanje kako broja, tako i značaja virusnih bolničkih infekcija.

Po nekim studijama, virusi su odgovorni za 1-5% infekcija u hirurškim i ginekološkim, 35% u pedijatrijskim i 77% u psihijatrijskim ustanovama. U odgovarajućim uslovima, skoro svaki virus može biti uzrok nastanka bolničke infekcije. Učestalost gljivičnih infekcija, kod hospitalizovanih bolesnika, poslednjih godina značajno raste.

Prema svom poreklu, bolničke infekcije mogu biti endogene ili egzogene.

Endogene infekcije izazvane su mikroflorom samog bolesnika, dok su egzogene prouzrokovane mikroorganizmima iz bolničke sredine koje prenose drugi bolesnici, zdravstveno osoblje, posetioci, bolnički prostor, medicinski instrumenti i oprema. Pri izučavanju bolničkih infekcija posebna pažnja pridaje se tzv. primarnim bakterijama, koje se uglavnom vezuju za katetere ili tubuse, odnosno izvor infekcije nalazi se na koži pacijenata i bolničkog osoblja, ili ređe u spoljnoj sredini.

Sadašnja saznanja argumentovano ukazuju na to da je bolnicu bez rizika nemoguće kreirati, kao i da je praktično nemoguće govoriti o iskorenjavanju ili eliminaciji bolničkih infekcija. Dobro organizovani programi prevencije mogu smanjiti stopu ovih infekcija za trećinu. Epidemiološki nadzor, koji se definiše kao organizovano prikupljanje, obrada i tumačenje podataka o učestalosti bolničkih infekcija, smatra se osnovnom karikom u sprečavanju i suzbijanju bolničkih infekcija. Ovakav nadzor sproveden je u bolnici u Čačku, gde je u februaru 2014. godine zabeležena pojava klostridije.

Na sledećoj strani, pročitajte više o parametrima i mogućnošću ograničenja bolničkih infekcija.

PageBreak

- Međutim, ideja vodilja pri razmatranju ovog problema ostaje činjenica da je potrebno u prvi plan staviti kućno lečenje, dnevnu bolnicu i efikasan ambulantni rad. Ukoliko je hospitalizacija neophodna, tačnom dijagnostikom i efikasnom terapijom dužinu hospitalizacije potrebno je skratiti na najkraći mogući period - ističe Lisin sagovornik.

Sledeći parametri pokazuju da je reč o bolničkoj infekciji:

  • Nastala u bolnici i postala evidentna 48 časova (tipičan inkubacioni period za većinu bakterijskih bolničkih infekcija) posle prijema pacijenta u bolnicu, ili kasnije.
  • Utvrđeno da je povezana sa hirurškom intervencijom, a ispolji se u toku 30 dana posle hirurške intervencije u slučaju da implantat nije ugrađen, ili u toku jedne godine ako je ugrađen.
  • Ispoljena posle otpusta pacijenta iz bolnice, a epidemiološki podaci pokazuju da je nastala u bolnici.
  • Nastala kod novorođenčeta kao rezultat prolaza kroz porođajni kanal majke.

Tekst: Vesna Stanimirović