Sa hladnijim danima menjamo i način života, pa više vremena provodimo u zatvorenom prostoru.
Manje provetravamo, temperatura je niža, a menja se i vlažnost vazduha u našim domovima, kancelarijama, obdaništima, školama i počinju da se razvijaju unutrašnji alergeni (indoor spore gljiva, grinje).
Gljivične spore
Unutrašnje spore gljiva koje najcešce srećemo u zatvorenom prostoru su:
Alternarija alternata: nalazi se uglavnom oko prozora i to najviše tamo gde ima vlage i kondenzacije. Odgovaraju joj topla i vlažna klima i može biti uzrok alergije.
Aspergillus fumigatus: podnosi ekstremno visoke temperature.
Penicillium notatum: izolovana je na trulom povrću a razvija se i u skladištima sa žitaricama.
Mucor racemosus: nalazi se u voćnim sokovima kao i u teglama sa džemom i marmeladom.
Sićušne i opasne:grinje
Grinje su paraziti, nevidljivi golim okom, nalaze se na čovekovoj koži a samim tim i na posteljini, tapaciranom nameštaju, tepisima... Hrane se epitelom ili peruti s naše kože. Snažan su alergen i smatraju se jednim od najčešćih uzroka astme i drugih alergijskih oboljenja. Grinje se razmnožavaju na 28-30 dana. Izuzetno im pogoduju vlažna staništa, a sporije se razmnožavaju na većoj nadmorskoj visini.
Savet: Alergični na grinje treba češće da menjaju posteljinu, dubinski čiste i sunčaju dušeke, promene mesto boravka (planina ili more), češće čiste pod, izbace tepihe i zavese, da koriste antihistaminike (pod lekarskim nadzorom).
Mačja dlaka
Ako je ustanovljena podložnost alergiji na životinjsku dlaku, velika je verovatnoća da je reč o mačjim dlakama na koje je alergično 10 odsto ljudi, dok samo jedan odsto reaguje na pseću. Promene kod alergičnih osoba vidljive su na koži, a veoma često prate ih i respiratorne smetnje.
Studije su pokazale da, kada alergična osoba smesti kućnog ljubimca u dvorišt, alergenost njegove dlake traje narednih šest meseci. Preporučuje se dodatno čišćenje prostora u kojem se nalazi posip za mačku, jer urin tako đe može da iritira respiratorne organe.
Umanjite reakciju
Navedeni indoor ili unutrašnji alergeni karakteristični su za naš životni prostor i posebno su izraženi u jesen i zimi. Zasad ne postoji način da se spreči razvoj alergije kod ljudi rođ enih sa tom predispozicijom. Kako se reakcije pojavljuju samo kada alergen dođ e u kontakt sa organizmom, najbolji način je da se izbegava kontakt sa alergenom. Ako se kod vas razvijaju umereni simptomi, vaš problem može biti uspešno kontrolisan antihistaminicima i dekongestivima.
Tekst: Vesna Stanimirović
Izvor: Lisa lepa & srećna
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka