5 NAJČEŠĆIH GREŠAKA U ENTERIJERU: Stručnjaci otkrili da negativno utiču na zdravlje i raspoloženje

Stručnjaci za uređenje prostora istakli su najčešće greške u uređenju stana zbog kojih dolazi do zdravstvenih problema.

Foto: Shutterstock

Uređenje stana, iako veoma zabavan posao, ponekad može da vam zada muke, jer morate istovremeno da pazite i na udobnost i na funkcionalnost. Neretko se dešava da napravite greške i u dom unesete stvari koje mogu negativno da utiču na vaše zdravlje, naročito mentalno. Stručnjaci za uređenje enterijera istakli su 5 najčešćih.

1. Posteljina od pogrešnih materijala

Kada kupujete posteljinu, izgled svakako treba da bude važan, ali ne na prvom mestu. Pre nego što se fokusirate na dezen i boju, proverite sastav materijala od kog je sašivena. Posteljine pravljene od sintetičkih materijala, poput poliestera, nisu prozračne pa u sebi nakupljaju mrtve ćelije kože, pražinu i brojne alergene. Takođe, često ne mogu da se peru na visokim temperaturama, pa sve što se u njima nakupilo ostaje u tkanini i na taj način vas izlaže riziku od svraba, infekcija i alergije.

Shutterstock   Birajte posteljinu od prirodnih materijala

2. Pogrešna rasveta

Iako o rasveti mnogi ne razmišljaju u tom smislu, ona zapravo može da ima uticaj i na zdravlje, kao i na raspoloženje. Zbog toga ne bi trebalo da imate istu vrstu svetla u svakoj prostoriji. Za spavaću sobu i dnevni boravak je najbolje da odaberete "slojevitu" rasvetu, odnosno da pored centralnog svetla budu i dodatne lampe i sijalice. Potrudite se da budu toplijih tonova, a najbolje bi bilo kada bi imale i opciju da ih postepeno prigušite, kako biste podesili intenzitet po potrebi. Jaka svetla, hladnih tonova, uticaće negativno na vaše raspoloženje i budnost, a mogu da izazovu i nervozu ili razdražljivost.

3. Previše prozirne zavese

Lagane, prozirne zavese su idealne za prostorije poput dnevnog boravka ili radne sobe, gde je važno da se osećamo energično i budno. Kada je reč o spavaćoj sobi, prozirne zavese nisu dobar izbor. Puštaju puno svetlosti u prostoriju, što može da ometa ritam spavanja i negativno utiče na raspoloženje. Za spavaću sobu odaberite tamne, teške zavese, koje će moći da zamrače sobu i osiguraju vam dobar san.

Shutterstock   Prozirne zavese su dobar izbor za dnevnu sobu, ali ne i za spavaću

4. Nedostatak spoljašnjeg prostora

Spoljašnji prostor poput terase ili dvorišta je izuzetno važan za mentalno zdravlje, naročito ako, na primer, radite od kuće i provodite dosta vremena u stanu. Deset minuta boravka napolju unosi veliku promenu u svakodnevicu. Može da vam poboljša koncentraciju, smanji stres i učini da se osećate lakše. Jako je važno da spoljašnost bude uredna i skladno nameštena. Najbolje bi bilo da se opredelite za smirujuće, zemljane tonove i zelenilo.

Shutterstock   Uređena terasa

5. Glomazni tepisi

Kada kupujete tepih, potrudite se da ne odaberete komad velikih dimenzija, jer će vam predstavljati problem kada je čišćenje u pitanju. Ako je prostorija velika, opredelite se za nekoliko manjih tepiha ili za krpare, koje su u poslednje vreme veoma popularne, naročito kod stanova u boho stilu. Prašina iz tepiha može da vam nadraži sluznicu nosa ili usta i da izazove kijanje, suv kašalj ili slične alergijske reakcije.

Pogledajte i 3 greške u uređenju stana.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Kako stvoriti iluziju visokog plafona?  TikTok/hansloreidesign

 Tekst: Lepa&Srećna/K.L.