Na Tucindan, 5. januara, počinju pripreme za Božić u pravoslavnim kućama u Srbiji.

Dom se čisti, jer slede tri dana u kojima se to ne radi, a domaćica će pripremiti brašno za mešenje, jer treba spremiti badnjaču, a onda i božićnu česnicu.

Priprema se i posuda sa zrnevljem žita, kao i ona sa suvim šljivama, smokvama, orasima, novčićima i bombonama koje će domaćica prosuti na Badnje veče po slami razastrtoj u kući. Po običaju, deca ove bombone i novčiće skupljaju pijučući kao da su pilići.

vecera badnje vece.jpg
Shuttertock 

Za decu se vezuje i jedan od najzanimljivijih običaja na Tucindan. U mnogim krajevima u krajevima u Srbiji veruju da na taj dan decu ne treba nipošto tući i da će na svakom mestu gde prime neku ćušku nastati čirevi. Nasuprot tome, u drugim krajevima kažu da baš na Tucindan decu treba simbolično povući za uvo pa će biti dobra i slušati roditelje tokom cele predstojeće godine.

srecno dete.jpg
Shutterstock  

Na Tucindan se, prema narodnom verovanju, ne sme ništa davati iz kuće, a to je dan kada se tradicionalno vraćaju dugovi da domaćin ne bi bio dužan do sledećeg Božića.

U nekim krajevima, na Tucindan se ne večera za stolom nego na podu. Prvo se postavljaju so i beli luk, a onda hleb, pasulj, kupus. Dodaje se zatim i ostala posna hrana koju je domaćica pripremila, a za večerom domaćin mora biti okrenut istoku. Pročitajte i zašto ne sme da se posti na Božić.

BONUS VIDEO:

TikTok/tinascucina Božićne puslice