Poštovana redakcijo,

Vaš magazin inspirisao me je da se pozabavim uređenjem svog dvorišta. Nikada se ranije nisam bavila baštovanstvom, ali su mi prelepe fotografije i saveti koje uz njih objavljujete pomogli da se odlučim na taj korak.

Moja kuća je na sredini placa (zadnje dvorište je nešto veće od prednjeg) i već imamo nekoliko posađenih voćki koje ne bih uklanjala. U zadnjem dvorištu se nalaze i česma i veliki sto od kamena oko kog bih volela da napravim mali kutak za uživanje.

Vama prepuštam kompletan izbor biljaka koje bih mogla da posadim. Molim da u jednom od vaših narednih izdanja objavite i kratak priručnik za nas koji tek počinjemo da se bavimo ovim prelepim poslom.

Pozdrav,
Marija Trajković, Zemun

Draga gospođo Marija,

Pre nego što Vam objasnim ponuđeno rešenje Vaše okućnice, moram da Vam kažem da se ne ljutite što sam mnoge elemente, od dimenzija, preko ulaza i sl, pretpostavila s obzirom da je vaša skica bila veoma oskudna. Ako su moje pretpostavke bar prilično tačne predlažem Vam sledeće rešenje. Kažete da Vam je kuća sa dve strane opasana zidom, a sa jedne strane žičanom ogradom, koju biste “maskirali” nečim.

Predlažem Vam da uz nju posadite vatreni trn, celom dužinom, s obzirom da je u pitanju zimzeleno šiblje, koje se posle belih cvetova u proleće u toku leta okite divnim crvenim plodovima, koji se na njemu zadržavaju i tokom cele zime. Pored toga, štiti Vas, jer ima veliko trnje, po čemu je i dobio ime. Kad je ulaz u pitanju, on mora uvek biti reprezentativno uređen, pa Vam predlažem da sa obe strane posadite ruže, a iza njih živu ogradu.

Na levoj, manjoj površini, posadite dve breze u jednu jamu i videćete kakav ćete efekat postići – divnu i neobičnu amrelastu krošnju. Sa desne strane, od ulaza predlažem Vam sadnju dva pačempresa, koji su tamnozelene boje, a ispred njh srebrnu smrču. Na samom ćošku nalazi se lokalna kapija i od nje do kuće treba koristiti betonske ploče, kojima su obložene glavne staze i platoi.

Ruže treba ponoviti u pravolinijskim lejama, u desnom delu zelene površine, kojom se dolazi u deo iza kuće i koja treba da služi za odmor ukućana. U tom delu imate posađene trešnju, kajsiju i dve šljive u prilično nepovoljnom položaju, jer se taj deo, voćnjak, kao i povrtnjak sade kompaktno, u posebnom delu vrta.

Na crtežu se vidi da imate česmu kao i betonski sto.  Predlažem vam da iznad stola, na četiri metalna stuba postavite drvenu pergolu i posadite mirišljave ruže puzavice, kako bi imali hlad.

Vaš pogled na sve strane mora biti zaista ugodan, pa bi bilo lepo da levo pored četinara posadite crvenolisnu šljivu. Pored česme, levo i desno posadite vrbe, jer one vole vodu i lepo deluju pored česme, a Vaš plac je u Zemunu pa ni u tom smislu nema problema. Do česme, od glavne staze i od pergole, kao mesta za sedenje, treba nastaviti sa stazama od betonskih ploča, kako biste lako dolazili do njih.

Sa desne strane pravi ukras bi trebalo da predstavlja srebrna smrča. Na kraju uočavate četiri žardinjere sa sezonskim cvećem, kako na ulazu u kuću, tako i u delu koji vodi ka česmi.

Na pitanja odgovara:

Dragana Tucović Baranac,
pejzažni arhitekta i PR JKP “Zelenilo – Beograd”

Legenda

Četinarsko drveće kom
1. Cedrus atlantica (kedar) 2
2. Thuja occidentalis (tuja) 5
3. Chamaecyp. laws. (pačempres) 4
4. Picea pung. glauca
(srebrna smrča) 2

Lišćarsko drveće kom
5. Betula alba (breza) 4
6. Prunus piss.atr. (crvena šljiva) 1
7. Tilia argentea (srebrna lipa) 1
8. Juglans regia (orah) 1
9. Salix alba (vrba) 2

Zimzeleno šiblje kom
10. Pyracantha cocc. (vatreni trn) 30

Listopadno šiblje kom
11. Cornus alba, sibirica (sibirski dren) 4
12. Hibiscus syriacus (sirijska ruža) 3

Ž - živa ograda (Ligustrum) 72
R - Ruže 40 cajevki i 4 puzavice
SC - Sezonsko cveće u saksijama

Postojeće voćke:
k - kajsija, š - šljiva,
t - trešnja, p - pergola