U vreme oko 50. rođendana, većina žena doživljava promene na koži - do tada jedra i laka za održavanje, ona je sve suvlja, počinje da pecka, a mnogi proizvodi joj više ne prijaju.

Menopauza je jedno od najznačajnijih razdoblja u životu žene – ne samo fiziološki, već i kada je u pitanju izgled i zdravlje kože. Promene koje se tada dešavaju ne treba da nas iznenade, ali ni obeshrabre. Uz dobar plan za negu kože, znanje i pravilnu podršku, moguće je zadržati blistav i zdrav izgled, uprkos hormonskom "zemljotresu" koji se događa u telu.

Kako menopauza utiče na kožu, kosu i strukturu lica i koje tretmane stručnjaci preporučuju?

Perimenopauza je prelazna faza u kojoj jajnici počinju da usporavaju proizvodnju hormona – prvenstveno estrogena i progesterona. U tom periodu, menstruacije postaju neuredne, mogu se javiti različiti simptomi, ali još uvek nisu potpuno prestale. Perimenopauza može trajati mesecima ili godinama.

Menopauza je trenutak kada je prošla godina dana bez menstruacije. Tada zvanično počinje nova faza života. Većina žena u nju ulazi između 45. i 55. godine. Uz promene u ciklusu, javljaju se i drugi simptomi: valunzi, noćno znojenje, nesanica, promene raspoloženja, suvoća vagine, ali i značajne promene na koži i kosi.

Kako se koža menja tokom menopauze?

Estrogen je ključni hormon kada je u pitanju zdravlje kože. On stimuliše proizvodnju kolagena, elastina, hijaluronske kiseline i prirodnih ulja kože. Kada nivo estrogena počne da opada, dolazi do:

  • pojave bora i gubitka elastičnosti,
  • opuštanja kože,
  • suvoće i osetljivosti,
  • pojačanog crvenila i rozacee,
  • pogoršanja pigmentacija (braon fleke),
  • sklonosti ka aknama.

Tokom prvih pet godina menopauze žena izgubi i do 30 odsto kolagena – što objašnjava zašto se promena kvaliteta kože dešava tako brzo i primetno.

zena pred ogledalom maze kremu jpg.jpg
Foto: Shutterstock

Promene nisu ograničene samo na kožu. Gubitak estrogena utiče i na strukturu kostiju lica, kosu i oblik lica. Na licu, koža postaje tanja, suvlja i gubi tonus. Jagodice gube volumen, konture donje vilice se opuštaju, nos i oči blago menjaju poziciju zbog smanjenja koštane mase.

Kosa na glavi postaje ređa i tanja, dok se na bradi i iznad usana ponekad javljaju tamnije dlačice. Dolazi do smanjenja gustine kostiju, naročito u vilici, što utiče na izgled donjeg dela lica.

Kako negovati kožu tokom menopauze?

1. Gubitak elastičnosti

Manjak kolagena vodi do opuštene kože i promena u konturama lica.

Šta može da pomogne: Kreme sa peptidima, retinol (ili retinoidni preparati), tretmani radiofrekvencijom, mikronidling, mezoterapija i dermalni fileri.

2. Bore i fine linije

Kako elastin opada, bore postaju vidljivije – čak i kada lice miruje.

Šta može da pomogne: Kreme sa SPF zaštitom, injekcije za relaksaciju bora, skin booster tretmani, HydraFacial tretmani, duboki piling.

zena pred ogledalom 2.jpg
Foto: Shutterstock

3. Crvenilo i iritacije

Menopauza menja pH kože, pa je sklonija upalama i osetljivosti.

Šta može da pomogne: Preparati bez mirisa, vođenje dnevnika reakcija kože, IPL tretmani (fotopodmlađivanje), kolagenski tretmani.

4. Suva koža

Koža gubi sposobnost zadržavanja vlage.

Šta može da pomogne: Blagi čistači bez sapuna, hidratantne kreme sa hijaluronskom kiselinom i ceramidima, estetski tretmani hidratacije i injekcije hijalurona.

5. Akne i bubuljice

Hormonske oscilacije mogu da izazovu akne u kasnijem dobu.

Šta može da pomogne: Salicilna kiselina, retinoidi, medicinske kreme uz savet stručnjaka.

6. Pigmentacije i tamne fleke

Hormonska pigmentacija može da postane izraženija.

Šta može da pomogne: Preparati sa hidrokinonom (na recept), profesionalni piling tretmani i redovna upotreba kreme sa zaštitnim faktorom 50+.

Da li HRT (zamenska hormonska terapija) može da pomogne?

Hormonska nadoknada estrogena može pozitivno da utiče na izgled kože, ali se uvodi isključivo u dogovoru sa ginekologom i endokrinologom. Efekti na kožu uključuju bolju elastičnost, tonus i smanjenu suvoću, ali nisu zamena za lokalnu negu i estetske tretmane. Pročitajte i kako da napravite masku za kožu sa antiejdž efektom.

BONUS VIDEO:

00:22
Gde treba staviti botoks posle 50. godine Izvor: Instagram/riamedspa