Sa atraktivnom baštom je isto kao sa lepom slikom – bez odgovarajućeg okvira može se dogoditi da efekti nisu dovoljno istaknuti. Posledica toga je da se glavni akcenti prosto “razlivaju” u svom okruženju. Zbog toga je preporučljivo da se izbor biljaka za ivice leja pažljivo osmisli.
Najvažnija karakteristika biljaka koje imaju ulogu “ivice” jeste da imaju kompaktnu formu rasta i da obrazuju gust masiv bez rupa, a da pri tome nisu više od biljaka koje su iza njih. Pošto se nalaze u prvom planu, one treba da budu atraktivne veći deo godine. Osim toga, prednost je ako su otporne na mehanička oštećenja, jer ih prilikom prolaska često zakačimo ili ih prilikom kosidbe travnjaka sa kojim se graniče, okrznemo kosilicom.
PROČITAJTE JOŠ: 4 mirisna začina za ivicu leje
Ako želite da za vaš sunčani deo bašte napravite cvetni okvir lak za održavanje, mogu da vam posluže perene kao što su karpatski zvončići (Campanula carpatica), gipsofila (Gypsophilia) i zlatna mlečika (Euphorbia polychroma). Sa njihovim blago poleglim granama stvorićete harmoničan prelaz ka travnjaku ili stazi sa kojima se leja graniči. Za ivicu leje koja je smeštena na polusenovito mesto, ovaj efekat ćete postići vrstama kao što su purpurni zvončići (Heuchera) i virak (Alchemilla). Ovu ulogu u dubljoj senci preuzimaju funkije (Hosta) i epimedium (Epimedium).
Gipsofila, foto: Wikipedia
Omiljena biljka za uredne i precizne bordure u svakoj bašti jeste šimšir. Međutim, postoje i zimzelene alternative sa cvetnim ukrasima, kao što su lavanda, primorski karanfil (Armeria maritima) i patuljasti dupčac (Teucrium). Dugogodišnji, lep zimzeleni okvir može da bude i titrica sa listovima poput ruzmarina (Santolina rosmarinifolia). Preduslov je – kao kod lavande – rastresito, propustljivo tlo i zaštićenost od direktnog zimskog sunca.
Santolina rosmarinifolia, foto: Wikipedia
Ove biljke zadržavaju kompaktan rast ukoliko se pravovremeno orežu u proleće. Lavanda se orezuje posle cvetanja! Pri planiranju i sadnji obratite pažnju na zahteve svake vrste koju želite da posadite u leju, odnosno da li imaju podjednake zahteve za vodom i da li im odgovara isti zemljišni supstrat. Takođe treba da imate na umu njihove maksimalne dimenzije i pri sadnji im ostavite dovoljno mesta da mogu slobodno da se razvijaju, ali opet ne previše kako bi formirale kompaktne celine.
PROČITAJTE JOŠ: Pravilna nega živice na špaliru
Za sitnije perene, poput karanfila, neophodno je obezbediti 30 cm, a neke veće poput lavande – 50 cm. Ako ne raspolažete velikim prostorom izaberite neki drugi materijal za obrazovanje ivica. Dvostruki niz kamenja pravi dovoljan razmak između osetljivih biljaka u bašti i travnjaka, a i kosilica mu ne može ništa. Ko voli originalnost, može da upotrebi neobične materijale koji ne odudaraju od celokupne slike bašte.
PROČITAJTE JOŠ: Kako da pripremite čorbu od belog luka protiv gljivica u bašti
Izvor: Lisa / Moja lepa bašta
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.