Oko zelenila pred kućom treba se posebno potruditi, jer ono mnogo govori o domaćinima. Francuski vrt na ovoj slici deluje zahtevno, ali i ruže stablašice mogu da se redovnom negom odgaje u ovakve naročite primerke.
Pre uredjenja ovako je izgledala uzana leja između stazice i kuće. Ta mala površina bi trebalo da izgleda lepo i kada se posmatra sa ulice i iz kuće. Ponudjena su dva predloga kako da se na reprezentativan način uredi zelenilo ispred kuće. Ono treba da izgleda posebno lepo i atraktivno. Taj prostor se uredjuje u skladu sa ukusom domaćina, jer mnogo govori o njemu samom.
Predlog 1. - ruže za prijatan doček
U prvom predlogu dato je klasicno geometrijsko rešenje, koje se oslanja na četiri rondele od šimšira u obliku pravilnih pravougaonika. Podrazumeva se da šimšir treba da bude besprekorno odnegovan i ošišan. Izmedju rondela ili leja je stazica od šljunka i prirodnog kamena, koja omogućava pristup lejama, da bi biljke mogle da se pravilno i redovno održavaju.
Dominantna vrsta je ruža, jer je površina najmanje šest sati pod suncem (što je neophodan uslov za gajenje ruža!). Ispred prozora je posadjena tamnoružicasta žbunasta ruža; u blizini ulaza karmincrvena, takodje žbunasta ali i mirisna ruža, a u mini-leji ispred stazice širi se bela ruža. Ali ovoj bašti ne daju samo ruže tako lep izgled. Poželjno je postaviti obeliske, koji su u ovom slucaju ofarbani u plavo, da bi se uz njih uspinjale puzavice. Izbor je – alpski klematis roze-belih cvetova. Leje su popunjene perenama, kao što su bela gaura, ljubicasta macina trava i lavanda. Ali posebnu car ovom vrtu daje visoki digitalis, dvogodišnja perena roze-crvenih cvetova, koja cveta tokom juna i jula.
Predlog 2. - leja laka za održavanje
Ovaj predlog je za one koji naginju pejzažnom stilu. Jedini geometrijski potez napravljen je prilikom formiranja žive ograde od šimšira (veći šimširi, sađeni kao verikale, piramidalno oblikovani, da bi ova površina i preko zime imala zelene elemente).
Međutim, ovde takođe dominiraju dve stvari – beli cvetovi i posebno vođenje računa o tome kako ova reprezentativna zelena površina izgleda tokom celog vegetacionog perioda.
U desnom uglu je posađena zimzelena udika, koja već od aprila cveta u obliku belih loptastih cvasti, sve do kraja maja. Početkom maja pridružuje joj se azaleja belih cvetova, žuto prošaranih, koja je posađena na suprotnoj strani i to u prednjem delu. U maju krem cvetovima na kratkim crvenim izdancima cveta zimzeleni veliki žbun - fitonija.
Tokom juna pridružuje mu se bela hortenzija, koja cveta preko celog leta. Tu je i žuti virak, koji je posađen na velikoj površini u pozadini i koji u kontrastu s tamnozelenim piramidalnim šimširom stvara izuzetan utisak.
Krajem leta cveta krin, a njemu se u jesen pridružuje knifofija. Za ovu baštu se može reći da je izuzetno lepa od maja i tokom celog leta ne izuzimajući početak proleća i jeseni.
Treba napomenuti da će male površine koje treba da budu reprezentativne najefektnije izgledati ukoliko budu gotovo potpuno prekrivene biljkama.