Sa dolaskom prvih jesenjih dana, ne prestaju radovi u bašti - naprotiv! Ima još dosta poslova oko skidanja osušenih cvetova na omiljenim biljkama, a i živa ograda traži dodatno doterivanje.

Da li je neophodno i da počnete da grabuljate lišće? Možda da, možda ne, kažu stručnjaci, a konačan odgovor zavisi od količine.

Izvesna količina lišća može da bude veoma korisna, jer zapravo donosi toliko potrebne hranljive materije za vaš travnjak. Problemi počinju kad sloj lišća postane suviše debeo.

Napravite okvirnu procenu opalog lišća - ako je oko 20 odsto travnjaka prekriveno, slobodno ignorišite "problem". Ako je lišća više, ali procenjujete da je oko 50 odsto travnjaka još čisto, dovoljno je da prođete kosačicom kroz prekrivene delove i da iseckate lišće. Ono će se lakše raspasti i osloboditi nutrijente koje će travnjak upotrebiti sledeće godine.

opalo lisce.jpg
Shutterstock  

Međutim, ako se formirao deblji sloj lišća pa čak i ne vidite travu ispod njega, onda je vreme da ga pograbuljate. Nije neophodno da skupite svaki listić, ali treba da uklonite značajan deo sloja s travnjaka. Tamo gde ostane, moglo bi doći do ozbiljnih gljivičnih oboljenja ako je drvo bilo zaraženo.

Takvo lišće je najbolje da spalite na bezbednom mestu, u udubljenju zemlje, malo po malo, strogo nadzirući plamen. Ne propustite da "ugasite" žar na kraju, sipajući nekoliko kofa vode.

Prikupljeno lišće zdravog drveća je najbolje da kompostirate. Pročitajte kako se pravi kompost.

BONUS VIDEO:

Prelepa bašta sa "srcem" od petunija instagram/svetok_nev