Žuto lišće biljaka je znak upozorenja na koji treba da reagujemo, ali bitno je i da znamo razlog zbog kog se to dešava kako bismo mogli da im pomognemo.

Pošto biljke svoju divnu zelenu boju dobijaju od hlorofila, kada listovi požute znači da nešto ometa hlorofil. I to je poziv u pomoć! Uzrok žutog lišća razlikuje se u zavisnosti od vrste biljke, jer svaka biljka ima svoje jedinstvene zahteve i dozu osetljivosti. Ipak, postoje neki uobičajeni uzroci za žutilo, a evo koji su:

Zalivanje

Previše ili nedovoljno zalivanja biljke može da izazove žuto lišće.

"Prekomerno zalivanje može da izazove trulež korena, što sprečava biljku da pravilno apsorbuje hranljive materije i dovodi do žutog lišća. Nedovoljno zalivanje može da izazove dehidrataciju i nedostatak hranljivih materija, a rezultat su takođe žuti listovi", kažu stručnjaci.

Svetlost

I sa svetlošću kao i sa zalivanjem, previše i premalo može da dovede do žutog lišća. Prekomerna svetlost dovodi bledog ili, ponekad, izgorelog lišća dok je nedovoljno osvetljenja takođe štetno za rast biljaka. Važno je znati koliko svetlosti je potrebno biljci i pridržavati se svetlosti.

Biljke, cveće, sobne biljke
Sobne biljke koje vole da budu pored prozora Foto: Shutterstock

Štetočina ili bolest

Nekoliko različitih infekcija ili infestacija može da dovede do žutog lišća.

"Štetočine poput grinja ili lisnih vaški mogu sisati sok biljke, uzrokujući žutilo lišća. Gljivične ili bakterijske infekcije takođe mogu da dovedu do žutih mrlja ili požutelog lišća.

Nedostaci u ishrani

Nedostatak azota, gvožđa ili magnezijuma dovodi do žutog lišća. Proverite zemlju u saksiji vaše biljke kako biste bili sigurni da ima dovoljno hranljivih materija jer je to primarni izvor hranljivih materija. Pored toga, biljke dobijaju hranljive materije i iz vode i vazduha.

Promena temperature

Biljke najbolje rastu kada se drže na temperaturi koja im odgovara. One ne vole ni previše vruće, ni previše hladno. Na primer, ako tropskoj biljci postane hladno, njeno lišće će da požuti.

Cveće, biljke, presađivanje
Žena neguje sobne biljke Foto: Shutterstock

Kako oživeti žuto lišće na biljkama

Da biste pomogli biljki sa žutim listovima, treba da budete uporni. Od promene u rutini, nege pa do strpljenja. Evo nekih najboljih načina da oživite žuto lišće:

Potreba za negom

Svaka biljka ima specifične zahteve i ako ih ne ispunjavate, doći će do problema. Kada imate biljku važno je da naučite što više stvari o njoj kako biste razumeli da li treba da joj promenite poziciju ili joj treba manje ili više vode. Isprobajte sve što može da joj bude potrebno, bilo da se radi o osvetljenju, zalivanju ili đubrenju.

Orezivanje

Malo orezivanja može da pomogne kako bi ostatak biljke bio zdrav. Odmah uklonite žuto ili oštećeno lišće kako biste preusmerili energiju biljke na zdraviji rast. Pored toga, uklonite obolele ili umiruće delove da biste napravili mesta za novi rast.

Žuto lišće na sobnim biljkama
Žuto lišće na sobnim biljkama Foto: Shutterstock

Budite strpljivi i preduzmite preventivne mere

Biće potrebno više dana da se vaša biljke oporavi od onoga što je stresno. Budite strpljivi i dosledni svojoj rutini pre nego što napravite drastične promene.

Takođe, važno je da potražite rane znake problema kako biste mogli da promenite rutinu nege ako je potrebno. To podrazumeva traženje ranih znakova najezde štetočina ili infekcija, uvenuća, promene boje listova ili bilo kakvih suvih mesta na listovima. Rana pomoć biljkama pomoći će im da ne dođe do žutil listova.

Nemojte da kidate žuto lišće - secite ga

Koristite sterilan alat za sečenje kako biste uklonili žute listove - nemojte ga skidati. Pustite da list potpuno požuti pre nego što ga sečete jer biljka nastavlja da upija hranljive materije iz njega. Isecite samo list, ostavljajući stabljiku.

Žuto lišće na sobnim biljkama
Žuto lišće na sobnim biljkama Foto: Shutterstock

Kako da znate da žuti listovi na biljkama ne mogu da se oporave

Obično, ako primetimo na početku da je neki list počeo da žuti, imamo vremena da pomognemo biljci. Međutim, u nekim trenucima kada žutilo ode dalje, ne može da se spasi.

Evo nekih znakova da je biljka nepopravljiva i da je možda prekasno da joj pomognete:

  • Jaka žuta ili smeđa boja većine ili svih listova.
  • Meke ili kašaste stabljike ili korenje, što ukazuje na naprednu trulež.
  • Jak, neprijatan miris iz biljke (ovo je često znak napredne truleži korena).
  • Nedostatak rasta ili bilo kakvih znakova oporavka nakon sprovođenja mera nege tokom dužeg perioda.

BONUS VIDEO:

00:21
KAKO SE PRESAĐUJE CVEĆE Izvor: Instagram/jedynytakidomek