Prvi lepi prolećni dani su nam stigli, a sa njima polako počinju i baštenski radovi. Jedan od obaveznih je orezivanje ruža, omiljenog i najčešćeg ukrasa bašta na našim prostorima.

Kako bi vam bujno cvetale celog leta, potrebno je da na proleće obavite veliku rezidbu, a upravo je mart idealno vreme za to. Za orezivanje ruža uvek se čeka da prođu poslednji jutarnji mrazevi, a možete da pustite i da vam ruže same kažu da je vreme - kada lišće počne da se pojavljuje na njenom stablu.

Ovo je 8 osnovnih pravila orezivanja ruža:

1. Uklonite sve preostalo lišće

Ovaj korak vam omogućava da vidite strukturu žbuna i sve stabljike. Takođe, zajedno sa lišćem uklonićete i sve štetočine i bolesti koje su se skrivale tokom zime u lišću.

2. Počnite sa mrtvim stabljikama

Zarežite svaki stabljiku pri vrhu. Ako je presek braon boje, odsecite je do osnove. Ako je presek zelene boje, stabljika je živa.

Kako se pravilno orezuju ruže na proleće
Foto: Shutterstock 

3. Otvorite sredinu biljke

Odsecite stabljike koje se ukrštaju, jer tako mogu jedna drugu da oštetete i podstiču obolevanje biljke. Cilje je da imate uspravne stabljike sa otvorenom strukturom i biljku oblika vaze. 

4. Odstranite tanke, slabe grane

Sve stabljike tanje od olovke slobodno odsecite.

5. Orežite zdrave stabljike

Zdrave grane orežite tako što ćete odseći deo stabljike 6 do 12 milimetara iznad male izbočine na grani okrenute ka spolja, na kojoj će izbiti listić. Nove stabljike rastu u pravcu te izbočine, te je cilj da se podstakne da rastu ka spolja, ne ka unutra. Pravite rezove pod uglom od 45 stepeni tako da rez bude okrenut od pupoljka.

orezivanje ruza.jpg
Shutterstock  

6. "Zapečatite rezove"

Kada završite sa rezanjem, zaštitite te "rane" na granama kalemarskim voskom.

7. Obavezno čišćenje

Nakon orezivanja, popkupite sve lišće i grane koje ste odsekli i neka zemljište oko ružinog grma bude potpuno čisto, jer štetočine sa odsečenih grana mogu ponovo preći na zdrav grm ili okolne biljke. Pre nego što pređete na orezivanje sledećeg grma, dezinfikujte makaze kako se bolesti ne bi širile među biljkama.

8. Đubrenje

Ruže vole prihranu, te ih obavezno nađubrite nakon orezivanja kako biste ih nahranili i podstakli razvoj i cvetanje. 

Navedena pravila važe za ruže čajevke, dok se ruže polijante orezuju jednostavnije i pogodne su osobe kojima baštovanstvo ne ide od ruke, ali vole ruže.  Sve što treba da uradite jeste da odsečete stare i osušene stabljike polijante, a zatim celu biljku skratite za polovinu, i to je sve! Ova vrsta ruža je pogodna za gajenje između ostalog i jer je izuzetno otporna na bolesti, pa ne mora i da se prska.

Podesite visinu žbuna

Ako se ruža nalazi iza drugih biljaka, neka bude viša, ako je napred, skratite je. Kada su u pitanju čajevke, što ih više skratite, veći će biti cvet i duža stabljika. Ako ih orežete visoko, imaćete više cvetova, ali će biti sitniji i na kraćim stabljikama.

Ruže penjačice (puzavice)

Ruže penjačice imaju dve vrste grana - glavne, koje dolaze iz osnove biljke, i bočne, koje proizvode cvetove. Orezivanje bočnih grana podstiče bolje cvetanje, ali se kod ove sorte ne morate baviti preciznim rezanjem i uglovima. Bočne grane se smeju orezivati tokom cele godine - tako se zadržava željeni oblik biljke. Na isti način dobija se i oblik ruža stablašica.

Saznajte i koja je sobna biljka najizdržljivija i najlakša za gajenje.

BONUS VIDEO

Instagram/growithjessie Kako da posadite beli luk u saksiji

Tekst: Lepa&srećna/ B.S.