Liza Eldred Štajnkopf, poznata kao "guru za sobne biljke", kaže da su najzdravije one o kojima se najlakše brine. "Ako ste početnik, važno je da izaberete biljke koje su isprobane i koje je lako uzgajati", kaže ona. Ništa vam ne vredi što ćete uzeti neku biljku koju preporučuje, recimo, feng šui, a vi se svaki čas nervirate što ona vene i ne napreduje.

Zato Liza savetuje da se odlučite za neke od biljaka sa sledećeg spiska.

1. Filodendron

Filodendroni su poznati po tome što su veoma jednostavni za održavanje. Ove biljke najbolje uspevaju na indirektnom svetlu i u prosečnim kućnim temperaturama. Postoji mnogo različitih vrsta, uključujući birkin, srcoliki filodendron i zeleni imperijal. Svaka varijanta zahteva minimalnu negu, što ih čini idealnim za početnike.

filodendron monstera-min.jpg
Foto: Shutterstock

2. Zamija

Zamija, poznata i kao biljka večnosti, izuzetno je otporna i zahteva vrlo malo pažnje. Potrebno joj je oko šest sati indirektnog svetla dnevno i zalivanje na svake dve do tri nedelje. Međutim, važno je napomenuti da su njeni listovi otrovni ako se progutaju, pa je treba držati van domašaja dece i kućnih ljubimaca.

zamija.jpg
Foto: Shutterstock

3. "Slonovo uvo"

Ako želite biljku koja će privući pažnju, biljka slonovog uva je pravi izbor. Njeni veliki, srcoliki listovi daju tropski izgled prostoru. Ova biljka zahteva toplu temperaturu i dosta vode. Većina vrsta voli hladovinu, dok neke mogu podneti i delimično sunce. Ipak, treba biti oprezan jer njeni listovi sadrže materije koje mogu izazvati iritacije ako se pojedu.

slonovo uvo.jpg
Foto: Shutterstock

4. Pauk biljka

Pauk biljka (Chlorophytum comosum) jedna je od najlakših za uzgoj i opstaje čak i uz minimalnu negu. Može rasti u različitim svetlosnim uslovima i odlično podnosi zanemarivanje. Dobila je ime po malim izdancima koji podsećaju na pauke i koji se lako presađuju, pa brzo možete dobiti nove biljke.

Biljka pauk
Foto: Shutterstock

5. Sanseverija

Poznata i kao „svekrvin jezik“, ova biljka je gotovo neuništiva. Ima dugačke, uspravne listove koji mogu imati žute ili zelene šare. Sanseverija ne zahteva često zalivanje – dovoljno je zaliti je tek kada se zemlja potpuno osuši. Može rasti u skoro svim uslovima svetlosti i idealna je za one koji često zaboravljaju da zaliju biljke.

Sanseverija, biljka
Foto: Shuterstock

6. Sukulenti i kaktusi

Sukulenti i kaktusi su idealni za one koji nemaju vremena za brigu o biljkama. Otporni su na sušu i mogu preživeti uz minimalno zalivanje. Aloe vera, jedan od najpoznatijih sukulenata, ima i lekovita svojstva – gel iz njenih listova može pomoći kod posekotina i opekotina. Najveća greška kod ovih biljaka je previše zalivanja, pa je važno koristiti dobro drenirajuću zemlju i zalivati ih samo kada je tlo potpuno suvo.

kaktus 2-min.jpg
Foto: Shutterstock

7. Zeleni ljiljan

Zeleni ljiljan je poznat po svom elegantnom izgledu i lakoći održavanja. Uspeva u slabom do umerenim svetlosnim uslovima i sam „signalizira“ kada mu je potrebna voda tako što mu listovi blago klonu. Osim što je dekorativan, poznat je i po tome što prečišćava vazduh. Međutim, treba ga držati podalje od kućnih ljubimaca, jer može biti toksičan ako se proguta.

Spatifilum
Foto: Shutterstock

8. Fikus

Fikus je atraktivna sobna biljka koja može narasti u visinu. Lako se održava – potrebno ga je zalivati jednom nedeljno. Ipak, ova biljka je otrovna za kućne ljubimce, pa treba biti oprezan s njenim postavljanjem u domu.

fikus.jpg
Foto: Shutterstock

9. Paprat

Paprat je odlična biljka za viseće saksije i pravi je izbor ako imate pogodnu policu u sobi ili kuhinji. Zahteva svetlo do umereno osvetljenje i vlažnu zemlju, tako da joj je potrebno redovno zalivanje. Ako uživate u biljci koja daje raskošnu zelenu boju vašem prostoru, paprat je pravi izbor.

Bostonska paprat
Foto: Shutterstock

10. Zlatni bršljan

Zlatni bršljan (Epipremnum pinnatum), poznat i kao "đavolji bršljan", jedna je od najpopularnijih sobnih biljaka. Ima srcolike listove koji mogu biti zeleni ili prošarani žutom bojom. Ova biljka raste čak i u prostoriji sa malo svetla i ne zahteva često zalivanje. Osim što je laka za negu, izdanci stvaraju prelep dekorativni efekat budući da padaju niz police ili zidove.

zlatni brsljan.jpg
Foto: Shutterstock

Biljke ne samo da ulepšavaju prostor, već mogu imati i pozitivne efekte na zdravlje. Studije pokazuju da biljke mogu da poboljšaju kvalitet vazduha, povećaju vlažnost i smanje nivo stresa. Neka istraživanja su pokazala da biljke mogu doprineti boljoj koncentraciji, smanjenju krvnog pritiska i opštem osećaju blagostanja.

Briga o biljkama može da deluje umirujuće i pomaže u opuštanju. Prisustvo biljaka u zatvorenom prostoru može da doprinese boljem raspoloženju i povećanju produktivnosti. Njihova nega može biti i oblik meditacije, pružajući osećaj povezanosti s prirodom čak i u urbanim sredinama. Pročitajte i koja je najpopularnija biljka novca i kako se gaji.

BONUS VIDEO:

00:24
Koje biljke savršeno uspevaju na istočnom prozoru u domu Izvor: TikTok/vetterplantco