Zalivanje biljaka može biti komplikovan proces, iako se tako ne čini na prvi pogled. Jeste li sigurni da vaše saksijsko cveće ne zalivate previše ili premalo? Postoje nekoliko znakova koji će otkriti da li im dajete previše ili premalo vode.

Šta je mnogo, a šta malo, kad je reč o zalivanju cveća? Ovo je pitanje koje zbunjuje mnoge koji nisu iskusni u negovanju kućnih biljaka, i to nije bez razloga. 

Briga o sobnim biljkama može da bude veliki izazov, ali postoje i neki trikovi, tačnije sastojci koji se mogu dodati vodi da bi biljke bujnije rasle. Previše ili premalo vode može ozbiljno da naruši zdravlje saksijskog bilja. Evo nekoliko saveta kako da prepoznate znake prekomernog ili nedovoljnog zalivanja i održite zdravlje kućnih biljaka. 

Znaci preteranog zalivanja

Da preterujete u zalivanju saksijskog cveća, znaćete po sledećim znacima.

  1. Žuti listovi - ako primetite da listovi biljke postaju žuti, to može biti znak prekomernog zalivanja. Biljka ne može da apsorbuje dovoljno kiseonika iz previše vlažnog tla, što dovodi do žutila i propadanja listova.
  2. Meka i trula stabljika - kada koren biljke počne da truli zbog previše vode, stabljika može da postane meka, lak i da krene da se raspada. To je jasan signal da koren ne dobija dovoljno kiseonika.
  3. Buđ na površini - prisustvo belih ili sivih tragova buđi na površini zemlje može biti znak da je tlo previše vlažno i da se ne suši dovoljno između zalivanja.
  4. Opadanje listova - ako listovi opadaju bez vidljivog razloga, to može biti zbog previše vode u tlu. Biljka ne može da podrži lišće ako koreni trule.

U nekim slučajevima je rešenje da presadite biljku, a postoje i jednostavni načini da to uradite a da cveće ne trpi.

Limuntus za zalivanje cveća
Shutterstock  

Znaci nedovoljnog zalivanja

Da nedovoljno zalivate saksijsko cveće, otkriće vam sledeći znaci.

  1. Smeđi i suvi listovi - nedovoljno zalivanje često uzrokuje da listovi postanu smeđi i krti. Biljka pokušava da zadrži vodu, što dovodi do isušivanja listova.
  2. Uvele biljke - ako biljka izgleda uvelo i meko, a tlo je suvo, verovatno joj nedostaje vode. Ovo je posebno očigledno kod biljaka sa velikim listovima.
  3. Spori rast - nedostatak vode može usporiti rast biljke. Ako primetite da biljka ne raste onako kako bi trebalo, proverite nivo vlage u tlu.
  4. Ivice listova su suve - kada biljka ne dobija dovoljno vode, često će se pojaviti suve, smeđe ivice na listovima.
undefined
Shutterstock/Alina Boldina 

Saveti za pravilno zalivanje

Saznajte i neka osnovna pravila za zalivanje uz koja će vaše saksijsko bilje biti zdravo, negovano i rasti kao iz vode!

  1. Proveravajte vlažnost tla - najbolji način da znate kada treba da zalivate biljku jeste da proveravate vlažnost tla. Ubodite prst u zemlju do dubine od oko 2 cm. Ako je tlo suvo, vreme je za zalivanje.
  2. Koristite prikladne saksije - veoma je važno da saksije imaju dovoljno drenažnih rupa kako bi višak vode mogao da iscuri. To će sprečiti zadržavanje vode u tlu i truljenje korena.
  3. Zalivajte ujutro - ovo je super trik za koji malo ko zna. Zalivanje biljaka ujutro omogućava da se voda apsorbuje pre nego što sunce postane previše jako, smanjujući rizik od isparavanja i omogućavajući biljkama da se pripreme za dan.
  4. Pratite specifične potrebe biljaka - različite biljke imaju različite potrebe za vodom. Informišite se o specifičnim zahtevima vaših biljaka i zalivajte ih u skladu s njima.
  5. Koristite kišnicu (ili ustajalu vodu) - kišnica je bolja za biljke od "obične vode" jer ne sadrži hemikalije prisutne u vodi iz slavine. Isti je slučaj sa vodom koja je nekoliko dana odstojala u flaši. 

Pravilno zalivanje, dakle ni premalo ni previše, ključno je za zdrav i bujan rast sobnog cveća. Obratite pažnju na znakove koje vam biljke daju i prilagodite svoje navike kako biste im pružili optimalne uslove za rast i razvoj.

BONUS VIDEO:

Koje biljke savršeno uspevaju na istočnom prozoru u domu TikTok/vetterplantco