Dobar san zavisi od mnogih faktora – udoban dušek, smirujuće boje u spavaćoj sobi i ograničena upotreba uređaja sa "plavim ekranom" pre spavanja. Ali, jeste li se ikada zapitali da li i sobne biljke mogu uticati na kvalitet vašeg sna?
Iako naučna istraživanja o biljkama koje utiču na san nisu u potpunosti konkluzivna, poznato je da sobne biljke donose brojne benefite. One mogu da poboljšaju kvalitet vazduha, smanje stres i podstaknu opuštanje zahvaljujući prijatnim mirisima.
Istraživanja agencije NASA su pokazala da neke biljke imaju veliku moć prečišćavanja vazduha, dok određene vrste luče mirise koji stimulišu mozak da oslobađa endorfine, što doprinosi osećaju smirenosti.
Ako želite da lepše spavate, možda je pravo vreme da unesete malo prirode u svoju spavaću sobu. Ovo su biljke koje vam u tome mogu pomoći.
Najbolje biljke za dubok san
Lavanda
Lavanda je poznata po svojim umirujućim svojstvima. Njen miris smanjuje stres i anksioznost, što može doprineti boljem snu. Umesto da koristite lavandine sprejeve i ulja, možete postaviti saksiju sa ovom biljkom pored kreveta i uživati u njenom prirodnom mirisu. Potrebno joj je puno svetlosti, a treba je zalivati češće tokom cvetanja.
Jasmin
Jasmin oslobađa sladak miris koji ima smirujuće dejstvo. Istraživanja pokazuju da osobe koje zaspe uz miris jasmina ujutru osećaju manje stresa. Osim toga, njegovi beli cvetovi unose lepotu i svežinu u prostor. Treba ga držati blizu prozora, a zahteva više vode tokom cvetanja.
Spatifilum
NASA je spatifilum proglasila jednom od najboljih biljaka za prečišćavanje vazduha. Spatifilum filtrira štetne toksine i održava optimalan nivo vlage u prostoriji, što stvara prijatnu atmosferu za spavanje. Ne zahteva direktnu svetlost, a treba ga zalivati tek kada se gornji sloj zemlje osuši.
Zeleni ljiljan – biljka "pauk"
Zeleni ljiljan (Chlorophytum comosum) je biljka izuzetno laka za održavanje i sjajan je prirodni filter vazduha. Apsorbuje štetne čestice i povećava nivo kiseonika, pa unapređuje kvalitet sna. Poznata je pod imenom "pauk biljka", a može da preživi pod različitim uslovima osvetljenja. Zemlja treba da bude vlažna, ali ne previše natopljena.
Sanseverija
Sanseverija prečišćava vazduh i proizvodi kiseonik tokom noći. Odličan je saveznik za poboljšanje disanja i lakši san. Može da preživi i u tamnijim uglovima sobe, a zaliva se retko, svakih nekoliko nedelja.
Aloja vera
Poznata po svojim lekovitim svojstvima, aloja vera je odlična biljka za spavaću sobu. Pomaže u poboljšanju kvaliteta vazduha i proizvodi dodatni kiseonik tokom noći, pa doprinosi dubljem snu. Najbolje uspeva na sunčanim mestima, otporna je na sušu i treba je zalivati povremeno.
Ruzmarin
Ruzmarin nije samo začin – njegov miris blagotvorno deluje na relaksaciju i smanjuje stres. Ako ga držite u spavaćoj sobi, može da doprinese mirnijem snu i boljem jutarnjem raspoloženju. Zahteva puno svetlosti, treba ga zalivati redovno, ali ne previše.
Kako odabrati pravu biljku za spavaću sobu?
Veličina – Ako imate malu spavaću sobu, birajte biljke koje ne zauzimaju mnogo prostora, poput sanseverije ili aloa vere.
Miris – Ako volite aromaterapiju, lavanda, ruzmarin i jasmin su odličan izbor.
Osvetljenje – Prostorije sa malo svetla zahtevaju biljke otporne na senku, kao što su spatifilum ili sanseverija.
Alergije – Ako ste skloni alergijama, izbegavajte biljke koje proizvode polen, poput orhideja.
Pročitajte i
BONUS VIDEO: