Iako vremenski uslovi mogu da variraju, u toku februara imate priliku da zasadite različita stabla, grmove, višegodišnje biljke i lukovice koje će uneti boje i teksturu u vašu baštu u narednim mesecima.
Pre sadnje, važno je obratiti pažnju na stanje tla. Ako je zemlja smrznuta, prekrivena snegom ili natopljena vodom, bolje je sačekati dok se ne stvore povoljni uslovi. Naravno, čak i ako je napolju previše hladno za direktnu setvu, mnoge ukrasne biljke i povrće mogu da startuju u zatvorenom prostoru, u zatvorenoj staklenoj leji ili u plasteniku.
Lukovice koje se sade u februaru
Za lukovice poput ukrasnog luka, idealno vreme za sadnju je bilo u jesen, ali još uvek nije kasno. Ove biljke imaju visoke, kuglaste cvetove u nijansama ljubičaste, roze i bele, pa su prave su zvezde u baštenskim lejama.
Da bi uspevale, potrebno im je sunčano mesto sa dobro dreniranom zemljom. Pre sadnje, dno rupe možete da obložite slojem šljunka kako bi se poboljšala drenaža.
Ljiljani su još jedna opcija za februarsku sadnju. Njihove lukovice treba zasaditi na dubinu od najmanje osam centimetara, sa šiljatim krajem okrenutim naviše. Ako je zemlja teška i zadržava vlagu, bolje je zasaditi ih u dubokim saksijama kako bi se sprečilo truljenje.
Višegodišnje biljke i žbunje koje treba saditi u februaru
"Devojačko srce" je odličan izbor za februarsku sadnju. Ova biljka prepoznatljiva po nežnim cvetovima u obliku srca najbolje uspeva u delimičnoj senci, ispod drveća ili pored većih žbunova. Sadnja u kasnu zimu omogućava biljci da se dobro ukoreni pre proleća. Pre nego što se posadi, korenje treba potopiti u vodu nekoliko sati kako bi se rehidriralo.
Dren (Cornus) je idealan kao biljka koja daje strukturu vrtu. Ovaj grm je poznat po svojim jarkim crvenim, narandžastim ili žutim granama koje tokom zime unose boju u baštu. Ako nema busen, sadi se u februaru, ali je važno obezbediti dobro drenirano tlo sa dodatkom organskog đubriva.
Voćke koje se sade u februaru
Februar je poslednja šansa za sadnju voćaka bez busena. Jabuke, kruške, kajsije i breskve mogu da se sade i pre ovog meseca, pod uslovom da tlo nije smrznuto. Prilikom sadnje, korenje treba natopiti u vodi nekoliko sati pre nego što se položi u iskopanu rupu. Mesto kalemljenja na stablu treba da ostane iznad površine tla, a sadnica mora da se pričvrsti za kolac kako bi bila stabilna sve dok se ne ukoreni.
Živa ograda
Ako planirate da sadite živu ogradu, februar je odličan mesec za sadnju onih bez busena kao što su grab i ligustrum. Priprema tla je ključna – biljke treba brzo zasaditi nakon što stignu, jer njihovo korenje ne sme da dugo ostaje suvo. Zemlja se mora dobro sabiti oko korena ako bi se eliminisali vazdušni džepovi, a redovno zalivanje je obavezno dok biljke ne počnu da puštaju nove izdanke.
Iako je još uvek hladno za setvu na otvorenom, mnoge cvetne vrste mogu se započeti u toplom okruženju. U plasteniku ili osunčanoj zastakljenoj verandi mogu se sejati petunije, lobelije i cinije, dok se povrće poput paradajza i paprike može započeti u malim posudama, spremno za presađivanje u baštu kasnije na proleće.
Februar možda deluje kao miran mesec u bašti, ali u stvari predstavlja ključni period za planiranje i sadnju. Sa pravim izborom biljaka i odgovarajućom negom, vrt će biti spreman da u proleće zablista punim sjajem. Pročitajte i koje biljke u bašti smanjuju stres.
BONUS VIDEO:
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka