Da li ste znali da postoji više od 2.000 vrsta begonija? Ne zna se da li su lepši njihovi cvetovi jarkih boja ili spektakularni dekorativni listovi.

U zavisnosti od vrste, neke se su idealne za žardinjere, druge za leje, a treće za viseće cvetne korpe. Možete ih gajiti u bašti tokom toplih meseci ili u domu tokom zime, samo pazite da temperatura ne pada ispod 12C stepeni.

Gajenje begonija zahteva pažnju, ali je relativno jednostavno ako se pridržavate nekoliko osnovnih pravila.

Begonije vole svetlost, ali ne direktno sunce. Najbolje ih je postaviti na mesto s indirektnim svetlom ili u senku. Previše sunčeve svetlosti može da izazove fleke (ožegotine) na lišću.

begonija 009-min.jpg
Shutterstock  

Zemljište treba da bude vlažno, ali ne previše natopljeno. Prekomerno zalivanje može dovesti do truljenja korena. Najbolje je zalivati kad se gornji sloj zemlje osuši. Pritom, obavezno sačekajte da zemlja "popije" onoliko vode koliko je potrebno, a posle pola sata ispraznite tacnicu. Tako ćete obezbediti da koren biljke ne truli u vodi.

Begonije vole visoku vlažnost, pa je dobro držati ih u prostorijama s većom vlažnošću ili ih prskati vodom, ali izbegavajte direktno kvašenje lišća.

begonija 014-min.jpg
Shutterstock  

Begonije vole laganu, dobro dreniranu zemlju. Mešavina zemlje za cveće sa malo peska ili perlita je idealna. Tokom vegetacije, u proleće i leto, begonije možete prihranjivati jednom mesečno tečnim đubrivom za cvetnice.

Ove "kraljice žardinjera" treba presadjivati na proleće, kada postanu previše zbijene u saksiji. Nova saksija treba da bude malo veća od prethodne.

begonija 004-min.jpg
Shutterstock  

Begonije se mogu razmnožavati reznicama lišća ili stabljike, kao i deljenjem gomolja ukoliko gajite za gomoljaste vrste. Pogledajte fantastične vrste begonija u našoj galeriji i pročitajte kako da gajite petunije.

Shutterstock Čarobni cvetovi i dekorativni listovi krase begoniju.

BONUS VIDEO:

instagram/svetok_nev Prelepa bašta sa "srcem" od petunija