Biljke mogu imati vrlo moćna lekovita svojstva, a s obzirom na našu dugu travarsku tradiciju, bliski su nam i starinski recepti drugih naroda.
Kinezi su širom sveta poznati kao pravi stručnjaci za primenu lekovitih trava a evo koje preporučuju za svakodnevnu primenu.
Ženšen
Ovu biljku nazivaju "kraljicom lekovitih trava", a deluje kao takozvani adaptogen - to znači da olakšava telu da se adaptira na stres. On nam pomaže da održimo ravnotežu i usporava starenje. Ima vrlo moćna antiupalna svojstva. Ženšen u prahu možete dodati u sok ili u čaj, a postoji i u kapsulama i tabletama.
Astralagus
Ova biljka je poznata i pod kineskim imenom huang či, a odlična je za jačanje imunog sistema. Međutim, treba je uzimati u malim dozama, a ne preporučuje se pacijentima koji uzimaju imunosupresivnu terapiju. Ako astralagus nabavite u obliku sušenog korena, možete ga dodati u supe i čorbe.
Reiši
Ova gljiva ima dugu istoriju, a koristi se od davnina u Kini, Japanu i drugim azijskim zemljama. Njeno kinesko ime linđi može da znači i besmrtnost. Reiši se preporučuje starijim osobama jer pojačava energiju ali i memoriju, kao i imunitet. Prodaje se u prahu, pa je dodajte u čaj.
Godži beri
Ove bobice se najčešće koriste sušene, a moćne su kao antioksidans - u borbi protiv slobodnih radikala. Smanjuju stres, ublažavaju upale, bore se protiv svih procesa starenja. Možete ih koristiti u čaju ili kompotu, a napitke spremljene sa godži bobicama možete da pijuckate tokom čitavog dana.
Izvor: Lepa&Srećna