U velikoj Detoks akciji čije je rezultate Grinpis objavio sredinom januara 2014. godine, pronađene su opasne hemikalije u dečjoj odeći – u onoj jeftinoj, ali i u skupoj odeći poznatih marki. O kojim hemikalijama je reč, koliko su opasne i kako se odnositi prema tom problemu?

Velika medijska prašina o toksinima pronađenim u dečjoj odeći podigla se proteklog vikenda, nakon što su mnogi objavili rezultate Grinpisa o tim nalazima. Dejli Mejl je naglasio senzacionalističku stranu te priče - naime, toksini su pronađeni i u metalik košulji marke "Barberi" koju je svojevremeno nosio u reklami mali Romeo Bekam.

Kompanija "Barberi" je odgovorila momentalno, saopštenjem da njihovi proizvodi ne predstavljaju nikakvu pretnju po zdravlje i "u potpunosti su usklađeni sa svim međunarodnim standardima kako u pogledu bezbednosti tako i u vezi sa zaštitom životne sredine".

Problem je, međutim, kako je za Dojče Vele izjavio Manfred Santen, hemičar iz Grinpisa, što Evropska unija nije propisala stroge granične vrednosti hemikalija za dečju odeću, kakve su određene za, na primer, dečje igračke.

"Verujemo da nema akutnog rizika po decu", objasnio je Santen u tekstu koji je Dojče vele objavio 26. januara 2014. godine, ali se roditeljima preporučuje da budu oprezni pri kupovini. "Mnogo veća opasnost je za one koji rade na proizvodnji odeće. U pogonima za tkanje, šivenje ili farbanje odeće zaposleni su svakodnevno u direktnom kontaktu s otrovima. Osim toga, hemikalije u velikim količinama završavaju u prirodi, godmilaju se u ekosistemu i preko vode i tla se vraćaju u prehrambeni lanac. Posebno loša situacija je u Aziji, gde većina kompanija ima proizvodne pogone.

Na sledećoj strani pročitajte koje su hemikalije pronađene na odeći i šta možemo da učinimo da bi se zaštitili.

PageBreak

Na odeći su nađene sledeće hemikalije:

1. ftalati - najveća koncentracija je pronađena na odeći na kojoj je nešto odštampano. Ftalati remete hormonsku ravnotežu, utiču na plodnost i povećavaju rizik od urođenih anomalija. Oni su biološki razgradivi, ali taj proces može potrajati dugo, tako da je moguće da ih telo prethodno upije.

2. nonilfenol etoksilati - koriste se za pranje odeće nakon bojenja. I te supstance mogu poremetiti rad hormonskog sistema. Za razliku od ftalata, nonilfenol etoksilati nisu biološki razgradivi i mogu se nagomilati u tkivu živog organizma.

3. perfluorirane i polifluorirane hemikalije (PFC) - čine odeću vodootpornom. Još uvek nisu poznate sve negativne strane te hemikalije, ali stručnjaci sumnjaju da bi ona mogla biti uzročnik raka i bubrežnih oboljenja.

4. organomentalna jedinjenja - služe da unište bakterije i gljivice i to najpre na pamučnoj odeći, kako bi se tekstil zaštitio za vreme dugog transporta iz zemalja proizvodnje do konačnog tržišta.

5. antimon - katalizator u proizvodnji poliestera, čija koncentracija u odeći koju je Grinpis analizirao nije opasna.

Šta možemo da učinimo? Za sada, čini se da nema mnogo rešenja u izboru jer su ove hemikalije otkrivene i u jeftinoj i u skupoj odeći. Santen kaže da je izuzetno važno da odeća bude dobro oprana pre nego što je deca obuku prvi put. Kratkoročno rešenje je da se donesu stroži zakoni u Evropi, dok dugoročna vizija obećava i proizvodnju odeće koja će se u potpunosti obavljati bez upotrebe opasnih hemikalija.