Male boginje (morbile) su izuzetno zarazna bolest, koja za posledicu može da ima veoma teške komplikacije. U Srbiji su potvrđena dva slučaja morbila: 15-godišnjeg dečaka koji je trenutno na hospitalizaciji i njegove majke. Sezona je ovčijih boginja, koje su mnogi preležali u detinjstvu, a lekari smatraju da može da dođe i do epidemije malih boginja. U slučaju da se zarazite, evo kako da prepoznate da li imate ovčije ili male boginje.

Male boginje

Simptomi

Najčešći simptomi kod ove bolesti se jave između 7 i 18 dana od momenta ulaska virusa u organizam, a u početku se odnose na povišenu temperaturu, curenje iz nosa, kašalj, otečene i crvene oči ili konjuktivitis. Ove tegobe traju 2 do 4 dana, a nakon toga može da dođe do skoka telesne temperature (preko 40°C), pojave osipa prvo na licu, iza ušiju i na vratu, a zatim i na trupu i ekstremitetima. Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje poručuju da je osoba zarazna poslednjeg dana inkubacije (kada je još uvek bez simptoma), 4 dana pre izbijanja osipa i 4 dana nakon izbijanja osipa.

male boginje-min.jpg
Shutterstock  Male boginje

Prenošenje, komplikacije i prevencija

Male boginje mogu da se prenesu direktnim kontaktom sa obolelom osobom, putem poljupca, rukovanjem, putem vazduha (respiratornim kapljicama koje emituje zaražena osoba kašljanjem ili kijanjem), a retko može da dođe do zaraze preko sveže kontaminiranih predmeta.

Komplikacije usled ove bolesti su češće kod dece mlađe od 5 godina i odraslih osoba starijih od 20 godina, a javljaju se u vidu zapaljenja pluća, zapalejnja srednjeg uha, dijareje, zapaljenja mozga pa čak i gubitka vida. Jedina efikasna preventivna mera kada su male boginje u pitanju je vakcinacija propisanom vakcinom koja se prima u dve doze (u drugoj i u sedmoj godini života).

Ovčije boginje

Simptomi

Karakteristični simptomi za ovčije boginje jesu temperatura, glavobolja, malaksalost i sitne tačkice po telu koje svrbe. Lako su prepoznatljivi i najčešće se dobro podnose. Dr Nataša Jovanović je za Prvu TV govorila o ovoj bolesti:

"Prvi simptomi kod dece nalikuju nekoj drugoj prehladi. Posle dva, tri dana tih simptoma javlja se ospa, koja je karakteristična za varičelu", a poručila je i da je za podizanje imuniteta najvažnija pravilna ishrana, pet obroka, redovan san i odmor.

Prenošenje, komplikacije i prevencija

Virus ne može dugo da opstane u spoljašnjoj sredini, a infekcija se prenosiraspiratornim putem i kontaktom sa obolelom osobom

Ova bolest je obično blaga i samoograničavajuća, ali kod osoba sa narušenim imunitetom može da dođe do komplikacijanepovoljnog ishoda, poručuju iz Gradskog zavoda za javno zdravlje. Iako je ovo uglavnom dečija bolest, mogu oboleti i odrasli, ukoliko nisu preležali varičele u detinjstvu.

Ako ste već preležali ovčije boginje, ne morate da brinete. Pedijatar dr Jasmina Škorić je za Novu S istakla da neko ko je preležao ovu bolest, ne može ponovo da oboli od nje, ni da je prenosi drugima. Mnogi roditelji namerno spajaju decu sa zaraženim pacijentima, kako bi što pre preležali boginje, ali dr Škorić savetuje da ovo treba izbegavati ukoliko je u porodici i beba koja bi bila u kontaktu sa zaraženim detetom. Uspešna prevencija se postiže dobijanjem vakcine protiv ove bolesti.

BONUS VIDEO:

OD ČEGA ZAVISI DA LI ĆE DETE DOBTITI BOGINJE: Dr Jelena objasnila kako da PREPOZNATE da li su vam deca zaražena (KURIR TELEVIZIJA) Kurir televizija

 Tekst: Lepa&Srećna/K.L.