Prosto vađenje krvi može da pomogne da otkrijete ozbiljne bolesti! Evo kad je vreme za laboratorijsku analizu!
Blaga ili ozbiljna, privremena ili stalna, malokrvnost zaslužuje svu vašu pažnju. Lečenje zavisi od uzroka i težine stanja.
Simptomi poremećaja krvi su brojni, a vi ih često zanemarujete. Ne bi trebalo - prostim vađenjem krvi hematolog može da ustanovi da li je možda reč o urođenom ili ozbiljnom obliku bolesti koji vas tišti, to jest da li se radi o epizodi zbog koje neće biti potrebno dalje ispitivanje.
- Brza i precizna dijagnostika je od velikog značaja za pravovremeno i efikasno lečenje - poruka je prim. dr sc. med. Rajka Miloševića iz Polikliničko-dijagnostičkog odeljenja Klinike za hematologiju Kliničkog centra Srbije.
Zašto hematologija nema konkurenta?
- Bavi se dijagnostikom i terapijom, ali i prevencijom i prognozom urođenih i stečenih poremećaja krvi.
Koliko često treba proveravati krvnu sliku?
- Krvna slika nam daje uvid u opšte zdravstveno stanje organizma i zato ovu analizu treba raditi u sklopu svakog sistematskog pregleda, dva puta godišnje. Pokazuje nam broj eritrocita, leukocita i krvnih pločica koje učestvuju u zgrušavanju krvi, a smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca i prosečnog sadržaja hemoglobina ukazaće na postojanje nekog oblika anemije.
Zašto je hemoglobin važan?
- Hemoglobin je metaloprotein koji sadrži gvožđe, nosilac je kiseonika u krvi. Nizak nivo hemoglobina je prvi znak postojanja anemije, a to je i najčešći oblik anemije.
Da li su potrebne pripreme pre vađenja krvi?
- Realni rezultati se dobijaju u jutarnjim satima. Pacijent bi trebalo da se pridržava sledećih uputstava: 12-14 sati pre vađenja krvi da ne unosi hranu u organizam, smanji unos tečnosti, ne konzumira alkohol.
Cigarete takođe treba izbegavati u tom periodu, a dan pre laboratorijske analize nije poželjno ni da budemo preterano fizički aktivni.
Šta dovodi pacijenta u laboratoriju?
- Svima znani simptomi (malaksalost, vrtoglavica, lupanje srca), a trebalo bi i noćni grčevi u mišićima ruku i nogu, gubitak apetita, mučnina, poremećaj vida, povišena temperatura, promene na koži, produženo krvarenje nakon povrede, pad imuniteta, proređivanje kose, krzanje noktiju...
Pojedini pacijenti kažu da nisu imali simptome.
- Pojedine bolesti mogu da se jave bez ikakvih propratnih simptoma, a upravo rano otkrivanje može da bude od presudnog značaja u lečenju. I zbog toga je potrebno analizu krvi raditi češće.
GVOŽĐE SE MOŽE NADOKNADITI
Da li je za sve kriv nedostatak gvožđa?
- Uglavnom, i on se može uspešno nadoknaditi.
Kuje li se gvožđe dok je vruće?
- Brza dijagnostika i adekvatna terapija brzo će i rešiti problem. Lečenje treba prepustiti lekaru hematologu, koji će stručno otkloniti ovaj problem i druge poremećaje u krvnoj slici.